alimenty

Od jakiej kwoty sankcja kredytu darmowego?

Kredyty bankowe cieszą się niezwykle dużą popularnością. Aby bank zdecydował się na pożyczenie pieniędzy, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Wiąże się to także z koniecznością podpisania umowy z bankiem. Niestety, często zdarza się tak, że przygotowana umowa kredytu zawiera zapisy niezgodne z prawem. Nieważność takiej umowy można dzisiaj uzyskać nie tylko na drodze sądowej – wystarczy powołać się na sankcję kredytu darmowego.

Co to jest sankcja kredytu darmowego?

Kwestie dotyczące kredytu darmowego zostały uregulowane w artykule 45 ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 12 maja 2011 roku. Wynika z niego jasno, że na skutek naruszenia przepisów ustawy przez bank kredytobiorca ma prawo zwrócić kredyt bez odsetek, nie musi także zwracać innych kosztów zapisanych w umowie. Kredytobiorca, który zamierza skorzystać z sankcji kredytu darmowego, musi złożyć w banku stosowne oświadczenie. Może to zrobić w ciągu 12 miesięcy od dnia, w którym umowa kredytowa została wykonana. Co więcej, z sankcji kredytu darmowego można skorzystać także w trakcie spłacania kredytu.

Jakie zapisy w umowie kredytowej umożliwiają skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?

W ustawie o kredycie konsumenckim zostały wymienione zapisy, których obecność w umowie kredytowej pozwala ubiegać się o sankcję kredytu darmowego. Są to między innymi takie naruszenia:

  • podanie nieprawidłowej całkowitej kwoty do spłaty;
  • podanie nieprawidłowego RRSO;
  • kredytowanie prowizji;
  • brak dokładnego terminu spłaty kredytu.

Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać także wtedy, gdy w umowie kredytowej zabrakło informacji o kosztach, które w związku z umową musi ponieść kredytobiorca oraz w sytuacji, gdy umowa kredytowa nie została zawarta w formie pisemnej.

Kto może wystąpić o sankcję kredytu darmowego?

Do wystąpienia o sankcję kredytu darmowego nie wystarczy stwierdzenie, że w umowie kredytowej został naruszony tylko jeden z przepisów artykułu 45 ustawy o kredycie konsumenckim, konieczne jest spełnienie także kwestii formalnych. Z opcji tej mogą skorzystać wyłącznie indywidualni konsumenci, rozwiązanie to nie jest dostępne dla przedsiębiorców. Co więcej, na sankcję kredytu darmowego mogą powołać się wyłącznie osoby, które zaciągnęły kredyt po 18. XII.2011 roku. Istotna jest także kwota udzielonego kredytu – nie może ona przekraczać kwoty 255 550 złotych lub jej równowartości w walucie obcej. Ponadto z sankcji kredytu darmowego mogą skorzystać wyłącznie ci kredytobiorcy, którzy raty kredytu spłacali terminowo – opóźnienie może wynieść nie więcej niż 30 dni. Co ważne, zabezpieczeniem kredytu nie może być nieruchomość.

Jaka jest minimalna kwota pozwalająca na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?

Kwota minimalna nie jest określona, co oznacza, że sankcja kredytu darmowego dostępna jest nawet dla tych kredytobiorców, którzy nie pożyczyli znacznej kwoty pieniędzy. Jak jednak wspomnieliśmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami kredyt nie może przekraczać kwoty 255 550 złotych, jeśli chcesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z specjalistami z zakresu prawa, którzy odpowiedzą na pojawiające się pytania. Znajdziesz ich, wchodząc na orlegal.pl.

Jak działa sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego działa w taki sposób, że wygasają wszystkie roszczenia kredytodawcy wobec kredytobiorcy – nie musi on spłacać odsetek ani płacić żadnych innych kosztów. W przypadku, gdy kredytobiorca spłacił cały kredyt, ma prawo zwrócić się do banku o zwrot kwot, które zostały przez niego uiszczone.

Źródło: https://orlegal.pl/sankcja-darmowego-kredytu-konsumenckiego-co-to-jest-i-kiedy-mozna-z-niej-skorzystac/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *