straż miejska

Kierowco! Łatwiej stracisz prawo jazdy, punkty karne nie będą się anulowały

Resort przygotowuje nowelizację, która ma usprawnić system egzekwowania mandatów karnych. Jedną ze zmian będzie brak automatycznego anulowania punktów karnych, kiedy kierowca nie zapłaci mandatu karnego. Rząd oczekuje, że będzie to remedium na osoby, które nie płacą dobrowolnie lub uchylają się od zapłaty mandatu za popełnione wykroczenia drogowe.

Nie zapłacisz mandatu – nie pozbędziesz się punktów karnych

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna nowelizacja wprowadzi prostą zasadę: nie zapłacisz mandatu – nie pozbędziesz się punktów karnych. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych rozpoczęły się prace nad projektem ustawy, który zaostrzy obecnie obowiązujące przepisy dotyczące ściągalności należności z tytułu mandatów. Dzisiaj punkty karne są automatycznie anulowane po upływie roku od chwili popełnienia wykroczenia. Niedługo warunkiem koniecznym ich anulowania będzie zapłacenie kwoty mandatu.

Co gdy kierowca nie uiści sumy widniejącej w mandacie? Wówczas punkty będą sumowane bezterminowo, co może skutkować szybkim przekroczeniem ich dopuszczalnego limitu. W konsekwencji otwiera się łatwiejsza droga do utraty prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *