emerytura

Kolejna rewolucja w OFE. Sam zdecydujesz

Przyszli emeryci będą mogli wybierać : albo pozostać w OFE, albo zdecydować, by całość przyszłych składek trafiała na subkonto w ZUS – informuje dzisiejsza ,,Gazeta Wyborcza”.

Czas na to będziemy mieli od kwietnia do lipca przyszłego roku. Istotne jest to, że decydujący się na OFE, będą mieli prawo do zmiany funduszu.

Wszystko ma wydarzyć się w ekspresowym tempie – już we wtorek nad całą sprawą ma debatować Sejm, głosowanie ma się odbyć 6 grudnia i najdalej w połowie miesiąca ma znaleźć się na biurku prezydenta.

Na zapowiedź zmian już jednak zareagowała źle giełda, a w momencie wejścia zmian w życie może być jeszcze gorzej. Analitycy krytykują między innymi opcję zmiany funduszu. W założeniu, opcja ta ma doprowadzić do powstania konkurencji, a więc obniżek prowizji, opłat itd. Pomysłodawcy projektu nie pokazali jednak ewentualnego wpływu zmian na sytuację na giełdzie.

Najistotniejszą częścią zmian w systemie emerytalnym jest przejęcie przez rząd naszych oszczędności emerytalnych w OFE i umorzenie zgromadzonych tam obligacji. To, co zostanie, będzie stopniowo przenoszone do ZUS.

Pieniądze z OFE mają obniżyć zadłużenie Państwa i oddalić dług publiczny od przewidzianej w Konstytucji granicy 55 % PKB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *