Konferencja „Autonomia Śląska: szansa czy zagrożenie?”
25 kwietnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja zatytułowana: „Autonomia Śląska: szansa czy zagrożenie?”. Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Doktryn Politycznych i Prawnych wraz z Katedrą Doktryn Politycznych i Prawnych.
Podczas konferencji głos zabrali:
Kinga Lipińska, która wygłosiła referat pt. Geneza, definicje i współczesne rozumienie separatyzmu. W swoim wystąpieniu Lipińska przedstawiła korzenie separatyzmu, poruszała kwestie doktrynalne, a także omówiła ruchy separatystyczne istniejące we współczesnej Europy.
Prof. dr hab. Lech Krzyżanowski z kolei w swoim referacie zatytułowanym: Autonomia województwa śląskiego. Doświadczenia okresu międzywojennego, a współczesne koncepcje restytucyjne przedstawił genezę i funkcjonowanie autonomii na Śląsku podczas dwudziestolecia międzywojennego. Profesor Krzyżanowski mówił przede wszystkim o kompetencjach i ustawodawstwie Sejmu Śląskiego oraz o wszelkich czynnikach, które wpływały na kształt autonomii. Dokonał także oceny Autonomii na płaszczyźnie prawnej oraz politycznej, publicystycznej.
Ostatnim prelegentem był prof. dr hab. Franciszek Marek.
Profesor omówił dzieje Śląska i Ślązaków na przestrzeni dziejów, odniósł się także do śląskich twórców. Poruszył też kwestie dotyczące śląskiej mowy, jej zróżnicowania i unikatowości.
Po wygłoszeniu referatów miała miejsce ciekawa dyskusja, w której uczestnicy konferencji zadawali pytania prelegentom, wymieniając się wzajemnie spostrzeżeniami i opiniami dotyczącymi Śląska, śląskiej mowy, podziału administracyjnego RP oraz polityk regionalnych i nowych rozwiązań funkcjonalnych dla regionów Polski.