Koniec aplikacji ogólnej w 2015 roku!
Już w 2015 roku system szkolenia kandydatów na stanowiska sędziów miałby zmienić się o 180 stopni. Projekt zakłada między innymi powrót do zdecentralizowanego szkolenia sędziów i prokuratorów, co można nazwać rewolucją.
Takie zmiany przewiduje w systemie Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury Senat – poinformowała ,,Dziennik Gazeta Prawna”.
Reforma zakłada zmianę kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów również w zakresie 12 miesięcznej aplikacji ogólnej jak i 18 miesięcznego stażu referendarskiego. Oznacza to znaczne skrócenie nauczania zawodu, mniej więcej do długości sprzed reformy – 2 lat.
Obecnie okres ten wynosi 3 lata.
Środowisko sędziowskie już od kilku lat domagało się zmian w systemie kształcenia. Argumentami Krajowej Rady Sadownictwa było między innymi genrerowanie przez obecny system wysokich kosztów oraz brak spełniania żadnych istotnych celów.
Przeciwko oczywiście jest sama KSSiP. Jej dyrektor, Leszek Pietraszko, wyraził obawę, że do zawodu będą trafiać ludzie niemający odpowiednich predyspozycji jak i wymaganej obecnie wiedzy.
Decentralizacja projektu zakłada kształcenie sędziów w Sądach Okręgowych. Zamiast stypendium wypłacanego obecnie otrzymywaliby wynagrodzenie z danej jednostki. Ma mieć to przełożenie zarówno na poziom wiedzy jak i na wydajność sądów.
Sędziowie są bardzo zadowoleni z planowanych zmian. Jako, że jest to projekt senacki, musi teraz trafić do Sejmu