sąd

Kontrowersyjne zatarcie skazania

W obowiązującym kodeksie karnym instytucja zatarcia skazania odnosi się do wszystkich przestępstw, z wyjątkiem pedofilii. Skutkiem tego, dane takich przestępców nieprzerwanie występują w Krajowym Rejestrze Karnym. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna resort sprawiedliwości podjął pracę nad nowelizacją art.106a regulującego zatarcia skazania.

Dotychczas, mimo wielu krytycznych uwag, nie dokonano zmiany omawianego przepisu. Najczęściej podkreślano, iż art.106a narusza ochronę godności ludzkiej gwarantowaną przez Konstytucję RP i jest niezgodny z zasadą humanitaryzmu oraz proporcjonalności.

Z proponowanych modyfikacji wynika, iż skazanie za przestępstwo pedofilii będzie ulegało zatarciu po 25 latach od wykonania kary. Resort opiera się na tezie, iż po odzyskaniu wolności i upływie aż 25 lat, były skazany będzie u kresu swojej aktywności zawodowej, np. nauczyciel. Ponadto, zaznacza się wymóg nieposzlakowanej opinii w wielu zawodach, zwłaszcza tych, w których celem jest kontakt z dziećmi.

Wielu prawników już teraz potępia niniejszy pomysł, powołując się na historie powrotu do pedofilii po odbyciu kary oraz na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *