Krakowski Sąd: Pacjent ma prawo do zwrotu kosztów leczenia
Zapadł wyrok w krakowskim sądzie: NFZ musi zwrócić koszty zabiegu usunięcia zaćmy jakiego dokonał powód Józef Berezy w Czechach. Obecnie umowa transgeniczna jest rozpatrywana przez Sejm. Według sądu pacjent ma otrzymać 4 tys. zł. Suma ta jest zwrotem kosztów za zabieg jakiemu poddał się mężczyzna w Czeskim Cieszynie. Józef Berezy skazany był na kilkuletnie czekanie w kolejce na leczenie operacyjne, jednak zdecydował się on na poddanie się zabiegowi zagranicą, co wykluczało długie oczekiwanie na usunięcie zaćmy. Gdy pacjent spotkał się z odmową zwrócenia pieniędzy ze strony NFZ, sprawa trafiła do sądu.
Dyrektywa o leczeniu transgenicznym w Polsce ma obowiązywać od października. Według nowych przepisów, pacjent, który chce uniknąć długotrwałego oczekiwania w kolejkach na komercyjny zabieg może w dowolnym kraju UE poddać się operacji. Koszty leczenia na podstawie rachunku ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się z opinią dotyczącej opieszałości z ich strony w związku z opracowaniem nowej ustawy implementującej unijna dyrektywę do polskiego systemu prawnego. Resort tłumaczy, że musiał on przygotować bardzo trudny projekt jakim jest ustawa transgeniczna.
Jak na razie Narodowy Fundusz Zdrowia nie zgadza się z opinią krakowskiego sądu i chce odwołać się od wyroku, który nie jest prawomocny.