Legalna praca w Irlandii

Legalna praca w Irlandii: czego potrzebujesz i jak będziesz się rozliczać?

Irlandia to ciągle atrakcyjny kraj dla Polaków szukających dobrego zatrudnienia. Podpowiadamy, jakie formalności trzeba załatwić, żeby podjąć legalną pracę w Irlandii, i jak rozliczyć się z tamtejszym fiskusem.

Po Anglii to właśnie Irlandia od lat cieszy się największym zainteresowaniem Polaków wyjeżdżających do pracy za granicą. Ich liczbę w Irlandii szacuje się obecnie na około 112 tys. osób, chociaż w przeszłości polska społeczność na „Zielonej Wyspie” sięgała nawet 200 tys. osób. Należy podkreślić, że większość osób wyjeżdżających z Polski do Irlandii podejmuje już nie sezonową, ale stałą pracę. Szczególnie jeśli ktoś zna język angielski, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnej pracy. Wielu Polaków pracuje więc jako budowlańcy, pracownicy małej gastronomii, opiekunowie osób starszych, ale nie brakuje także lekarzy, pielęgniarek i inżynierów z Polski.

Jak legalnie pracować w Irlandii?

Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, mają prawo pracować w innych krajach wspólnoty, a więc także w Irlandii. Zdobycie legalnego zatrudnienia na „Zielonej Wyspie” nie jest szczególnie skomplikowane. Trzeba jednak dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim trzeba postarać się o Residence Permit, czyli o zezwolenie na pobyt. Będzie ono potrzebne, gdy zamierzamy pozostać w Irlandii dłużej niż 3 miesiące. Wniosek o Residence Permit można złożyć w Urzędzie Imigracyjnym, a nawet w najbliższym posterunku policji. Starając się o takie pozwolenie, trzeba jednak udowodnić, że posiadamy legalne zatrudnienie i mamy się z czego utrzymać. Residence Permit jest wydawane na okres 5 lat.

Do legalnego zatrudnienia w Irlandii niezbędny będzie numer ubezpieczenia społecznego PPSN (Personal Public Service Number). Można go zdobyć w Wydziale Spraw Społecznych i Rodziny odpowiednim do miejsca zamieszkania.

Absolutnie nie wolno zgadzać się na żadną ustną umowę z pracodawcą. Należy zawrzeć umowę o pracę pisemną z dokładną informacją o wysokości wynagrodzenia i warunkach pracy. Tygodniowo można przepracować maksymalnie 48 godzin według irlandzkiego Kodeksu pracy, natomiast w ciągu doby praca nie może przekroczyć 11 godzin. Przysługuje również trzydziestominutowa przerwa lub piętnastominutowa przy 4,5-godzinnym dniu pracy. Do tego w ciągu roku przysługują cztery tygodnie urlopu.

Ile można zarobić w Irlandii?

Do pracy w Irlandii przyciągają Polaków nie tylko życzliwi, uśmiechnięci ludzie, ale również atrakcyjne warunki pracy. Irlandia należy do tych krajów, w których co roku jest ustalana płaca minimalna (National Minimum Wage). W 2019 roku wynosiła ona miesięcznie 1656,20 euro, a minimalna stawka godzinowa kształtowała się na poziomie 9,80 euro. W 2020 roku nowa stawka National Minimum Wage będzie obowiązywała dopiero od 1 lutego. Stawka godzinowa została podniesiona do 10,10 euro. Warto dodać, że będzie ona jedną z wyższych w Unii Europejskiej w 2020 roku.

Ile można zarobić w Irlandii? To oczywiście zależy od zajmowanego stanowiska, branży, kwalifikacji, a nawet od rodzaju zatrudnienia (np. praca dorywcza). Szacuje się, że średnie wynagrodzenie nie przekracza zazwyczaj 16 euro na godzinę, co daje miesięcznie kwotę około 2564 euro. Niestety, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszty utrzymania w Irlandii są dość wysokie – według Eurostatu nawet o 27% wyższe niż średnia w Unii Europejskiej.

Obowiązek podatkowy w Irlandii

– Legalne zatrudnienie wiąże się oczywiście z koniecznością płacenia w Irlandii podatków. Podatek dochodowy, czyli Personal Income Tax, jest płacony według dwóch progów: 20% i 40%. Pracodawca jest odpowiedzialny za odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Oznacza to również, że większość osób nie musi rozliczać podatku osobiście – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA (https://euro-tax.pl).

– Gdy jednak podatnik rozlicza się samodzielnie, może to zrobić za okres do 4 lat wstecz. Podobnie jak w Polsce, w Irlandii rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Deklarację składa się zatem po zakończeniu roku. Można to zrobić również w ciągu roku, gdy wyjeżdżamy z Irlandii i nie zamierzamy tam wrócić przed zakończeniem trwającego właśnie roku podatkowego – podkreśla ekspert.

Zwrot podatku

Jeśli podatnik zapłacił wyższy podatek, niż był należny i złożył rozliczenie roczne, przysługuje mu tzw. Tax Refund, czyli zwrot nadpłaty. Do rozliczenia trzeba jednak przygotować odpowiednie dokumenty. Konieczny jest oczywiście numer PPSN, o którym wcześniej napisaliśmy. Do tego potrzebna jest również karta podatkowa P60, która jest wydawana przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Tam właśnie pojawi się informacja na temat zaliczek odprowadzanych na podatek dochodowy. Jeśli pracownik zakończył pracę u danego pracodawcy w ciągu trwania roku podatkowego, wtedy otrzymuje kartę podatkową P45. Ostatecznie można także wykorzystać do rozliczenia odcinki od wypłaty. Na zwrot podatku czeka się co najmniej 2 miesiące, a średni zwrot to nawet 3530 zł.

Irlandia to piękny kraj, a jego mieszkańcy są bardzo gościnni. Polacy są tam bardzo lubiani, a do tego cenieni jako solidni pracownicy. Warto zatem wziąć pod uwagę „Zieloną Wyspę”, planując wyjazd za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *