lekarstwo

Leki z czarnym symbolem

Od 1 stycznia 2014r. wchodzą przepisy dotyczące oznakowania opakowań produktu leczniczego i treści ulotki.

Z rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie wynika, że niektóre leki będą miały specjalne oznaczenie.

Wiąże się to z produktami leczniczymi, które podlegają dodatkowemu monitorowaniu z uwagi na konieczność pozyskiwania szczegółowych danych o bezpieczeństwie ich stosowania.

Na ulotkach tych produktów będą zamieszczone czarne symbole. Dzięki temu, pacjenci szybko dowiedzą się jaki jest charakter tego leku i, że mogą powstać negatywne efekty w czasie jego przyjmowania.

Oprócz tego, na ulotce będą zamieszczone w odpowiedniej kolejności informacje umożliwiające identyfikację produktu, wskazania i przeciwwskazania stosowania, odpowiednie środki ostrożności, możliwe interakcje, dawkowanie, opis działań niepożądanych, termin ważności oraz wiele innych, potrzebnych danych.

Na ulotce znajdzie się też oznaczenie, że produkt ma pochodzenie roślinne i powinien być stosowany w określonych wskazaniach.

Istotny dla pacjentów wydaje się być obowiązek umieszczania na ulotce informacji o zgłaszaniu w dogodnej formie ewentualnych działań niepożądanych do: osób wykonujących zawód medyczny (lekarz, pielęgniarka), wskazanych podmiotów odpowiedzialnych, czy nawet Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Z pewnością omówione przepisy zwiększą bezpieczeństwo zdrowia i życia pacjentów. Z drugiej strony, można spodziewać się, że produkty oznaczone czarnym symbolem stracą „klientów” i przestaną być dostępne w aptekach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *