sąd

Likwidacja sądów rejonowych? Pomysł Gowina

Dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin ogłosił, że rozpoczął pracę nad zmianą nieefektywnej jego zdaniem struktury sądów w Polsce – poinformowałasad ,,Rzeczpospolita”. Jednym z jej skutków miałaby być likwidacja sądów rejonowych.

 

Potrzebny jest taki strategiczny namysł, czy nie należy przejść do modelu sądownictwa dwuszczeblowego, a nie trzyszczeblowego – mówił Minister w czasie spotkań z dziennikarzami.

Dzisiaj w Polsce funkcjonują sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Wg oceny Ministra oraz Banku Światowego obecna struktura jest nieefektywna.

Chociaż Minister podkreśla, że prace są dopiero w fazie początkowej, to kontrowersje są już duże. Likwidacja sądów rejonowych byłaby delikatnie mówiąc trzęsieniem ziemi w porównaniu do ostatniej reformy, która zlikwidowała ,,jedynie” 79 sądów, które stały się wydziałami zamiejscowymi innych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu o jej zgodności z Konstytucją. Jarosław Gowin poinformował jednak, że nie zamierza wprowadzać tych zmian w trakcie obecnej kadencji Sejmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *