Na czym polega konsolidacja kredytu?
Rynek finansowy ma niezwykle bogatą ofertę na szybką i łatwą gotówkę. Ograniczenie formalności do minimum, krótki czas oczekiwania na decyzję sprawia, że ludzie coraz chętniej z nich korzystają. Problem pojawia się, gdy zaciągnie się kilka zobowiązań i trzeba je wszystkie spłacić w terminie, a środków pieniężnych na koncie brakuje. Warto wtedy skorzystać z konsolidacji kredytów. Na czym polega konsolidacja kredytu? Wyjaśniamy.
Spis treści
Czym jest konsolidacja kredytu?
Konsolidacja kredytu to usługa, która polega na zsumowaniu wszystkich dotychczasowo zaciągniętych zobowiązań w jeden kredyt. W ten sposób kredytem konsolidacyjnym spłaca się wszystkie pożyczki. Do spłaty zostaje tylko kredyt konsolidacyjny. W praktyce oznacza to, że zamiast kilku zobowiązań, spłacasz tylko jedno w postaci jednej, comiesięcznej i wygodnej raty. Pozwala to uniknąć nieterminowej spłaty.
W przypadku kilku pożyczek, może zdarzyć się , że o jednej zapomnisz. A brak wpłaty w terminie generuje dodatkowe i to niemałe koszty. Konsolidacja kredytu oferowana jest zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe. W przypadku banków, warunki uzyskania są bardziej restrykcyjne. Jeżeli bank nie wyrazi zgody, złóż wniosek w instytucjach pozabankowych.
Konsolidacja kredytu – czy warto?
Konsolidacja kredytu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań do zapłaty. Wybierając tą formę, wszystkie dotychczas zaciągnięte pożyczki i kredyty zostają spłacone. Od tej chwili masz tylko do spłaty kredyt konsolidacyjny, na nowych, lepszych warunkach. Zamiast kilku rat, płacisz tylko ratę.
To wygodna opcja, bowiem nie musisz już pilnować terminów. Na korzyść konsolidacji przemawia również niższa rata, a także wydłużony czas kredytowania. Konsolidacja kredytu będzie także doskonałą opcją w sytuacji, gdy stopy procentowe są niższe niż w czasie, w którym podpisałeś wcześniejszą umowę.
Konsolidacja kredytu – na co zwrócić uwagę?
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o konsolidacji kredytu, weź pod uwagę kilka istotnych czynników i dokładnie przeanalizuj warunki umowy. Zastanów się również czy jesteś w stanie spłacać kredyt w terminie.
1. Całkowity koszt kredytu
Musisz pamiętać, że kwota, jaką oddajesz, jest wyższa niż ta, którą pożyczasz. Dzieje się tak, ponieważ instytucje pozabankowe, jak i bankowe pobierają prowizje, odsetki czy inne opłaty. Dlatego zanim zdecydujesz się na konsolidację, zapytaj o całkowity koszt kredytu.
2. Wysokość rat
Wybierając konsolidację kredytu pamiętaj, że raty powinny być niższe niż suma dotychczasowych. Po drugie, rata powinna być dostosowana do Twoich możliwości finansowych. Ich wysokość nie powinna obciążać Twojego budżetu domowego i nie stanowić dla Ciebie żadnego problemu.
3. Okres kredytowania
Im dłuższy okres spłacania kredytu, tym niższe raty, ale i drożdży całkowity koszt kredytu.
Ponadto koniecznie zwróć uwagę na prowizję oraz RRSO. Te parametry powinny być jak najniższe.