emerytura

Najbogatsi i najbiedniejsi emeryci

Kto jest nędzarzem, a kto bogaczem wśród polskich emerytów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć ,,Gazeta Prawna”.

Świadczenie poniżej kwoty 831,15 zł, czyli „najniższego gwarantowanego”, jak je nazywa ZUS, otrzymują osoby, które mają problemy z wykazaniem wymaganego okresu ubezpieczeniowego.

Oznacza to, że osoba, która nie przepracowała 25 albo 20 lat w przypadku kobiet składających się na okres składkowy dostanie mniej niż owa gwarantowana kwota. Prawo do niej otrzyma dopiero, gdy wypełni wymagany prawem staż.

Wśród osób otrzymujących niskie emerytury zdecydowanie dominują kobiety. 80 % osób pobierających emerytury poniżej 560 złotych to panie. Ich udział wzrasta do ponad 90 proc. w przedziale od 560 do 730 zł. Ponadto dominują one wśród świadczeń aż do poziomu 1900 – 1910 zł.

Powyżej tej wartości dominują już mężczyźni, którzy 80-proc. przewagę uzyskują w przypadku emerytur wynoszących 3,6 tys. zł. Kobiety stanowią zaledwie jedną dziesiątą świadczeniobiorców otrzymujących najwyższe świadczenie, czyli to powyżej 5 tysięcy złotych.

Oznacza to bardzo wyraźne zróżnicowanie emerytur wśród kobiet i mężczyzn. Spowodowane to jest głównie różnicą w stażu pracy. Ponadto, wskazuje to także na zdecydowaną różnicę w pobieranych wówczas zarobkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *