leczenie

NFZ nie zapłaci za leczenie zagranicą

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie refundował leczenia polskich pacjentów zagranicą. Możliwość taką przewiduje transgraniczna dyrektywa o opiece zdrowotnej, dzięki której za leczenie poza krajem obywatel UE może uzyskać refundację z odpowiednich instytucji w macierzystym państwie. Polski rząd nie przygotował jednak odpowiedniego projektu ustawy, wobec czego polscy obywatele nie mają praktycznie póki co takiej możliwości.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przyznał, że resort „ma w tej kwestii pewne opóźnienie”, ale jak dodał – „nie jest to duży poślizg”. Pod koniec września rząd przyjął założenia do projektu ustawy wdrażającej dyrektywę. Na początku października projekt ustawy trafił do uzgodnień zewnętrznych. Według Neumanna projekt ustawy w listopadzie trafi do rządu, a w grudniu – do prac w parlamencie.

Gdy ustawa wejdzie w życie to refundacja będzie polegała na tym, że NFZ będzie płacił wyłącznie tyle, ile kosztuje dany zabieg w Polsce. Może to więc oznaczać, że koszty leczenia nie zostaną pokryte w całości.

Uzyskanie refundacji jest teoretycznie możliwe, z tym że należałoby wystąpić na drogę sądową. Wówczas konieczne byłoby powołanie się przed sądem bezpośrednio na przepisy dyrektywy. Jest to jednak czasochłonna i kosztowna droga.

Wejście w życie ustawy wdrażającej wyżej wymienioną dyrektywę może przyczynić się do zmniejszenia kolejek w oczekiwaniu na leczenie. Z kolei NFZ obawia się, iż przyczyni się to do tzw. turystyki medycznej, co może znacznie uszczuplić i tak kruchy budżet Funduszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *