usa sąd najwyższy

Niekonsekwencja SN w sprawie par homoseksulanych

Sąd Najwyższy w USA odmówił rozpatrzenia dwóch kolejnych spraw dotyczących małżeństw osób homoseksualnych – poinformowała dziś,,Rzeczpospolita”.

Jest to co najmniej zaskakujące biorąc pod uwagę dwa ostatnie orzeczenia sprzed jednego dnia. Decyzja nie została uzasadniona.

Pierwsza sprawa dotyczyła orzeczenia zgodności z konstytucją prawa stanu Arizona, które zezwala na pobieranie świadczeń zdrowotnych przez pracowników państwowych, ich małżonków i osoby pozostające na ich utrzymaniu, ale wyłącza z tego przywileju osoby pozostające w związkach partnerskich (czyli np. par homoseksualnych). Została ona zaskarżona przez pracowników.

W drugiej sprawie z kolei to zwolennicy obowiązującego w Nevadzie zakazu zawierania małżeństw przez pary homoseksualne zwrócili się do Sądu Najwyższego, by jednoznacznie orzekł, czy stany mogą ograniczać definicję małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny, czy też nie. Obie sprawy nie zostaną jednak rozpatrzone przez Sąd.

Przypominamy, że wczoraj Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjną część ustawy o ochronie małżeństwa z 1996 roku, definiującą małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny.

Zapis ten wstrzymywał uznanie w świetle prawa federalnego małżeństw tej samej płci w stanach, w których są one formalnie legalne, przez co małżeństwa homoseksualne nie mogły korzystać z różnych przywilejów przysługujących małżeństwom. Ponadto sędziowie uchylili kalifornijski zakaz zawierania małżeństw przez pary tej samej płci który został wprowadzony w 2008 roku.

Obecnie w USA zawieranie małżeństwa przez pary tej samej płci jest legalne w stołecznym Dystrykcie Kolumbii oraz Minnesocie, Rhode Island, Delaware, Connecticut, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Waszyngton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *