
Niezbędne dokumenty do przeprowadzenia czynności notarialnej
Każdy notariusz jest zobowiązywany do wykonywania szeregu czynności notarialnych. Polegają one na nadawaniu treściom charakteru urzędowego i ujmowania ich w formę dokumentów. W trakcie tego typu czynności notariusz sporządza protokoły, akty notarialne, akty poświadczenia dziedziczenia i inne dokumenty. Każda z czynności notarialnych wymaga od specjalisty i jego klientów dostarczenia konkretnych dokumentów notarialnych. W tym artykule sprawdzamy, jakich dokumentów wymagają poszczególne czynności notarialne.
Jak wygląda sporządzanie czynności notarialnej?
Większość działań zaliczanych do czynności notarialnych odbywa się w kancelarii, dlatego w razie szybkiej potrzeby sporządzenia konkretnych dokumentów najodpowiedniejszy będzie najbliższy notariusz, do którego możemy udać się od razu. Do czynności świadczonych w kancelarii zaliczamy sporządzanie wypisów czy odpisów. Istnieją jednak wyjątki, w których notariusz może zgodzić się na czynności poza siedzibą kancelarii: to na przykład posiedzenie zgromadzenia, z którego trzeba sporządzić protokół. Wyjątek czyni się również w przypadku, gdy stan zdrowia jednej ze stron nie pozwala na obecność w kancelarii.
Jakie dokumenty do notariusza musimy wziąć ze sobą?
Zależy to od tego, za jaką czynność notarialną płacisz. Istnieją jednak wytyczne, które określają, jakie dokumenty do notariusza musimy wziąć ze sobą niezależnie od czynności. Oto niezbędne dokumenty:
- Wszystkie podstawowe dane osobowe, jak nasze imię i nazwisko, PESEL, imiona rodziców, adres i dane z dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli zmieniałeś adres zameldowania, lecz nie jest on wypisany na dowodzie osobistym, zabierz ze sobą potwierdzenie zameldowania.
- Jeżeli jesteś osobą po rozwodzie lub wraz z małżonkiem czy małżonką posiadacie rozdzielność majątkową, pamiętaj o zabraniu stosownych dokumentów to potwierdzających.
- Jeżeli w Twoim imieniu dokumenty podpisuje i zarządza nimi pełnomocnik, powinien wziąć ze sobą akt potwierdzający to pełnomocnictwo.
- Jeżeli korzystasz z usług notariusza w imieniu osób prawnych, pamiętaj o odpisie z KRS, a także numerze REGON i NIP, a także uchwałę, która zezwala Ci na taką czynność w imieniu spółki lub firmy.
Pozostałe dokumenty różnią się zależnie od danej czynności notarialnej. Przykładowo, w przypadku spisania pełnomocnictwa musimy mieć ze sobą dane osobowe pełnomocnika, a także jasno określone czynności, do których uprawniony będzie pełnomocnik. Z kolei do sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej poza Waszymi danymi osobowymi niezbędny jest akt małżeństwa.
Dokładne wytyczne dotyczące konkretnych dokumentów uzyskasz u notariusza.