jazda pod wpływem alkoholu

Nowelizacja k.k. – pijani kierowcy stracą prawo jazdy dożywotnio

Po licznych zapowiedziach został wreszcie ogłoszony projekt zakładający zwiększenie kar dla jeżdżących pod wpływem alkoholu.

Za spowodowanie wypadku w trakcie jazdy na podwójnym gazie, będą m.in. groziły 3 lata więzienia i utrata prawa jazdy na okres do 15 lat – poinformowała ,,Gazeta Prawna”. A to nie koniec zmian.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego to realizacja obiecanego przez Premiera zaostrzenia sankcji dla pijanych kierowców, które padły po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, gdzie zginęło sześć osób.

Wypadek zapoczątkował szeroką dyskusję na temat kar dla jeżdżących na podwójnym gazie. Obok zwiększenia sankcji w projekcie nie znalazły się jednak kontrowersyjne postanowienia o obowiązkowym alkomacie w każdym pojeździe.

Projekt przewiduje też ostrzejsze karanie recydywistów. Jeżeli kierowca zostanie powtórnie złapany za jazdę po pijanemu, może utracić prawo jazdy na zawsze. To samo będzie czekać sprawcę wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Jest to konieczne, bo wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości liczba powtórnie skazanych za m.in. jazdę po pijanemu rośnie.

Oprócz innych kar, obowiązkowe będzie orzekanie nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5 tysięcy złotych.

Prawdopodobnie recydywiści będą zobowiązani do nawiązki dwukrotnie wyższej. Projekt nie przewiduje jednak przepadku samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *