egzmiany adwokackie i radcowskie zdawane na komputerze

Nowy program aplikacji radcowskiej

Krajowa Rada Radców Prawnych opracowała założenia nowego programu aplikacji radcowskiej. Uchwała nie została jeszcze opublikowana, ale zakłada się, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 roku. Zgodnie z postanowieniami nowego programu szkolenia, aplikanci radcowscy muszą przygotować się na więcej zajęć w formie ćwiczeń. Wykłady zostaną ograniczone tylko do niezbędnych potrzeb. Jednocześnie zmniejszy się liczba przedmiotów stanowiących elementy szkolenia. Obecnie zasady przeprowadzania aplikacji wymagają od aplikanta znajomości około 150 różnych regulacji.

Zdaniem Samorządu Radcowskiego tak szeroki zakres wymaganej wiedzy sprawia, że aplikanci nie są w stanie wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie. W związku z tym pojawia się pomysł weryfikacji liczby przedmiotów, z których sprawdzanie wiedzy odbywa się w formie kolokwiów.

Nowy program aplikacji radcowskiej zmienia także system praktyk zawodowych. Przewiduje obowiązkowy wymiar praktyk w liczbie 40 spotkań / dni w roku szkoleniowym, rozliczanych w skali całego roku szkoleniowego, bez przypisania do danego miesiąca. Praktyki ustawowe będą wyznaczane przez okręgowe izby radców prawnych i będzie zastosowany do nich limit dozwolonych nieobecności.

Uchwała Krajowej Rady Radców Prawnych wprowadza możliwość uczestniczenia aplikantów w zajęciach ponadobowiązkowych. Dokładnie chodzi tutaj o zajęcia prowadzone w formie e-learningu.

Twórcy nowego programu aplikacji radcowskiej wprowadzają zasady, aby na każdym roku aplikacji prowadzone były zajęcia z etyki, a także przewidują zwiększenie zajęć z zakresu tzw. umiejętności miękkich. Chodzi tutaj m.in. o asertywność, zdolności interpersonalne czy kompetencje przywódcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *