Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – czym jest i czy mi się należy?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – czym jest i czy mi się należy?

Stałeś się ofiarą wypadku komunikacyjnego? Jeśli tak, należy Ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie z OC sprawcy kolizji. Dowiedz się, w jakich dokładnie sytuacjach przysługuje i na jakich zasadach. Sprawdź też, co zrobić w sytuacji, gdy wysokość przyznanej rekompensaty jest nieadekwatna do poniesionej straty.

Czym jest odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Wypadek komunikacyjny jest zdarzeniem, w którym uczestniczy co najmniej jeden pojazd, a w jego efekcie doszło do powstania szkód na osobach lub na majątku. W tę kategorię wpisuje się więc np. kolizja dwóch pojazdów na drodze, potrącenie pieszego przez samochód czy sytuacja, w której ciężarówka wjeżdża w budynek. Wypadkami komunikacyjnymi są także te zachodzące w powietrzu lub na wodach.

Osoby, które doznały szkód w wyniku takiego wypadku, mają prawo do wystąpienia o rekompensatę. Jej podstawową formą jest odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – jego zadaniem jest zrekompensowanie strat finansowych, jakie poniosła osoba poszkodowana. 

Od odszkodowania należy odróżnić zadośćuczynienie, które przysługuje za poniesione szkody niematerialne (krzywdy), a więc te związane z bólem i cierpieniem, jakich doświadczył poszkodowany w wyniku doznanego uszczerbku na zdrowiu lub wskutek śmierci osoby bliskiej.

Do kogo zgłosić się po odszkodowanie lub zadośćuczynienie od sprawcy wypadku?

W przypadku wypadku komunikacyjnego należy ubiegać się o świadczenia odszkodowawcze z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Prawnej Lexperiens w Poznaniu. – Nawet jeśli auto, którym poruszał się sprawca wypadku, nie miało ważnego OC, odszkodowanie lub zadoścuczynienie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – dodaje.

Po rekompensatę należy się zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym jest wykupiona polisa OC pojazdu sprawcy. Jeśli nie wiesz, w której firmie jest ubezpieczone takie auto, możesz skorzystać z bazy danych UFG i wyszukać tę informację na podstawie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN.

Do kogo zgłosić się po odszkodowanie lub zadośćuczynienie od sprawcy wypadku?

Za co można uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?

Świadczenia odszkodowawcze z OC sprawcy kolizji są wypłacane za straty materialne i niematerialne poniesione w wyniku szkód doznanych po wypadku. Mogą to być:

  • szkody na majątku – np. uszkodzenie pojazdu, uszkodzenie budynku, w który wjechało auto itp.,
  • szkody na osobie – chodzi tutaj o obrażenia, jakich doznało się w wyniku wypadku, w tym stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Można także ubiegać się o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym.

Jak dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy?

Aby skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny, należy udokumentować poniesione straty. W przypadku uszkodzenia pojazdu wysokość kosztów spowodowanych wypadkiem oblicza rzeczoznawca posiadający fachową wiedzę i doświadczenia w tym zakresie . Jeśli doszło do powikłań zdrowotnych, warto jak najszybciej udać się do lekarza i – co istotne – dokumentować wydatki poniesione z tytułu leczenia np. na zakup leków czy opłacenie rehabilitacji. Takie dokumenty będą podstawą do obliczenia wysokości dochodzonego odszkodowania.

Poza odszkodowaniem można się ubiegać o zadośćuczynienie z OC sprawcy – jest to rekompensata, która ma pokryć niematerialne straty, których doznało się w wyniku wypadku. Chodzi np. o ból i cierpienie czy problemy emocjonalne.

Aby mieć pewność, że odszkodowanie oraz zadośćuczynienie zostaną wypłacone w adekwatnej wysokości, warto skorzystać z pomocy prawnika. Wsparcie specjalisty może ułatwić dochodzenie swoich praw.

Sprawdź kancelarię Lexperiens, jeżeli potrzebujesz pomocy w odszkodowaniu (https://lexperiens.pl/specjalizacje/odszkodowania/)

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *