jak odzyskać dług

Odzyskanie długu

Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci? Jak odzyskać swoje pieniądze?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się ze sporym ryzykiem. Może bowiem dojść do problemów dotyczących spłaty należności przez dłużników.

Kontrola należności

Podstawowym procesem w działaniu firmy powinna być kontrola terminów płatności i należności. Zarządzanie finansami powinno odbywać się sprawnie i dokładnie, aby zapobiec powstawaniu problemów. Zaleganie ze spłatami może wiązać się z dalszymi kłopotami i utratą płynności finansowej, o czym warto pamiętać i na bieżąco kontrolować tą strefę.

Czynności przedsądowe

Windykacja należności początkowo obejmuje działania przedsądowe. Warto stosować polubowne środki i poszukać najlepszych metod rozwiązania problemu. Przypominanie o spłacie za pomocą rozmowy telefonicznej czy wezwań do zapłaty jest jak najbardziej wskazane.

Rozwiązanie ugodowe

W przypadku chęci dłużnika do spłaty i pozostawania w ciągłym kontakcie można skorzystać z ugodowych form rozwiązania. Rozłożenie długu na raty czy przedłużenie terminu spłaty to korzystna opcja dla obu stron. Warto stworzyć dokładny harmonogram spłat, którego dłużnik powinien przestrzegać.
Kolejną możliwością jest postępowanie pojednawcze, które dąży do ugody jeszcze przed wniesieniem pozwu do sądu. Mediacje i arbitraże są ciekawymi formami poszukania najlepszych możliwości.

Sądowe postępowanie

Gdy wszystkie powyższe czynności zawiodą, firma najczęściej korzysta z sądowych metod rozstrzygania sporu. Sprawy dotyczące prowadzenia firmy są rozpatrywane w kilku rodzajach postępowań (np. upominawczym, nakazowym, uproszczonym). Postępowanie nakazowe jest zalecane, gdy firma posiada dokumenty stwierdzające dług, jak faktury VAT. Postępowanie upominawcze jest stosowane, gdy nie spełnia się warunków odnoszących się do skierowania pozwu do postępowanie nakazowego. Wersję uproszczoną natomiast stosuje się w przypadku długu, który nie przekracza 20 tys. zł.

Skorzystanie z pomocy prawnika jest szczególnie przydatne podczas skierowania sprawy do sądu. Na stronie https://www.arkana-lex.eu/oferta/obszary-praktyki/windykacja-naleznosci.html znajdziemy ofertę profesjonalnej pomocy związanej z windykacją należności. Zachęcamy do kontaktu z tą kancelarią, by móc odzyskać nasze pieniądze od dłużników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *