miesiąc

OPZZ chce skrócić tydzień pracy do 38 godzin

Jeden z największych związków zawodowych w Polsce uważa, że za długo pracujemy i chce to zmienić – poinformowała dzisiejsza ,,Gazeta Wyborcza”. ,,Polacy należą do najciężej pracujących narodów Europy, mało tego, statystycznie pracujemy więcej niż Japończycy – trzeba coś z tym zrobić” – mówią związkowcy. Argumentami za wg OPZZ są miedzy innymi zwiększona wydajność pracowników wynikająca z krótszego czasu pracy, zatrudnienie innych ludzi, mniej stresu w pracy. Jednak to zmniejszenie bezrobocia jest głównym hasłem tego pomysłu. Co na to strona przeciwna? ,,Skróćmy czas pracy do 20 godzin” – ironizuje przedstawiciel organizacji pracodawców ,,Lewiatan”. ,, Polacy może i pracują dużo, ale mało wydajnie.

Koledzy z OPZZ chyba nie rozumieją, jak działa gospodarka. Nie chodzi tu o działanie poszczególnych pracowników, ale ogółu. Przykładowo w Polsce na 38 mln ludzi w sferze usługowo produkcyjnej pracuje około 14 mln – jeden zatrudniony musi pracować na 3 osoby. Dla porównania w Niemczech są to 2.”

Nie jest to pomysł nowy. Tego typu pomysłu na bezrobocie pojawiają się raz na jakiś czas w niektórych krajach Europy. Przykładowo w 2000 roku we Francji tydzień pracy został skrócony do 35 godzin. Efekt? Francuz pracuje przeciętnie około 39 godzin…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *