PIT-28 - kto, jak i kiedy powinien go złożyć?

PIT-28 – kto, jak i kiedy powinien go złożyć?

Chociaż najpopularniejszym w Polsce formularzem podatkowym jest PIT-37, to nie wszystkie dochody można na nim rozliczyć. Niektóre z nich, a konkretnie te opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlegają rozliczeniu na druku PIT-28.

Zasady wypełniania i rozliczania PIT-28 są nieco inne niż w przypadku PIT-37. Samo sporządzenie zeznania nie nastręcza zbyt wiele trudności – trzeba uważać jednak na kilka drobnych szczegółów.

Czym jest PIT-28?

Podobnie jak PIT-37, PIT-28 to formularz podatkowy, który służy do sporządzenia rocznego rozliczenia osiągniętych w danym roku podatkowym dochodów. Tegoroczna wersja formularza składa się z sześciu stron, na których podatnik wykazuje wszystkie przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przysługujące mu ulgi oraz odliczenia, a jeśli takowe występują, również informacje o wykorzystanych kredytach podatkowych lub KRS organizacji pożytku publicznego, dla której podatnik chce oddać 1% swojego podatku.

Ministerstwo Finansów dołączyło do PIT-28 cztery rodzaje załączników, których wypełnienie jest obligatoryjne jedynie w określonych sytuacjach. PIT-28B dotyczy dochodów z działalności gospodarczej, która jest prowadzona w formie spółki. Na PIT-O należy wykazać ulgi podatkowe, z wyjątkiem ulgi mieszkaniowej, którą rozlicza się na załączniku PIT-D. Ten ostatni posiada jeszcze swój załącznik – PIT-2K, który powinni złożyć podatnicy korzystający po raz pierwszy z ulgi odsetkowej.

Kto powinien wypełnić PIT-28 za rok 2020?

Do złożenia PIT-28 są zobligowani wszyscy podatnicy, którzy opodatkowują swoje przychody zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Dużą grupę tych podatników stanowią przedsiębiorcy, np. firmy budowlane, a także osoby prywatne, które osiągają przychody z tytułu najmu nieruchomości. PIT-28 składają również sprzedawcy zwierzęcych lub rolnych produktów własnych, które zostały przetworzone sposobem nieprzemysłowym.

Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

Jak wiele innych rozliczeń rocznych, również PIT-28 najlepiej złożyć przez internet. Wygodną opcją jest skorzystanie z darmowej aplikacji, która pozwala na stworzenie i wysłanie gotowego formularza podatkowego. Intuicyjny kreator przeprowadzi podatnika przez cały proces sporządzania deklaracji PIT 28 online, a następnie pozwoli na jego wysyłkę bezpośrednio do urzędu skarbowego z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub potwierdzenia wysyłki przychodem z PIT-28 za rok 2019. Korzystając z tej aplikacji, nie trzeba znać się na podatkach. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami kreatora i wpisać odpowiednie dane, a program sam wykona potrzebne obliczenia i uzupełni wymagane rubryki formularza. Aby formalności poszły szybko, warto wcześniej przygotować sobie wszystkie dane – wysokość osiągniętych przychodów, zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS, oraz inne dokumenty, np. potwierdzające wysokość przysługujących ulg podatkowych.

PIT-28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem na PIT-28, mają na złożenie formularza zaledwie dwa tygodnie. Obligatoryjny termin składania tych deklaracji rozpoczyna się 15 lutego, a kończy ostatniego dnia tego miesiąca. Wykorzystując program do PIT online PIT PRO nie trzeba się martwić – przygotowanie i wysłanie zeznania zajmie kilkanaście minut, a całą procedurę można przejść, siedząc wygodnie w ulubionym, domowym fotelu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *