kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Porozwodowe kontakty z dzieckiem – co musisz wiedzieć?

Rozwód to trudne doświadczenie nie tylko dla małżonków, lecz także dla dzieci. Decydując się na zakończenie małżeństwa, warto mieć na względzie dobro wszystkich członków rodziny. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kontaktach z dziećmi po rozwodzie.

Decyzja o rozwodzie – co z dziećmi?

Małżeństwa, które decydują się na rozwód, a jednocześnie mają dziecko, już na etapie składania pozwu (a najlepiej wcześniej) powinny ustalić, jak ma wyglądać dalszy los dziecka – zarówno jeśli chodzi o kontakt z rodzicami, jak i kwestie związane z jego utrzymaniem. Kluczowe jest tutaj przede wszystkim dobro dziecka – tak, aby w jak najmniejszym stopniu ucierpiało ono na skutek rozwodu rodziców.

Składając pozew o rozwód, należy uwzględnić w nim informacje, ile dzieci ma małżeństwo i w jakim są one wieku. Dobrą praktyką jest również umieszczenie zapisu na temat propozycji opieki po rozwodzie czy podziału kosztów utrzymania dziecka. Porozumienie rodziców w tym temacie z pewnością zostanie docenione przez sąd, a jednocześnie nie będzie potrzeby narzucania rodzinie rozwiązań, które będą najlepsze z punktu widzenia sądu.

Co w sytuacji, gdy sąd ustala kontakty z dzieckiem?

Oczywiście małżonkowie nie zawsze są zgodni co do tego, kto ma sprawować opiekę nad dzieckiem. Jest to zrozumiałe – kwestia kontaktu z dzieckiem po rozwodzie często budzi ogromne emocje, ponieważ każdy z rodziców chce spędzać ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. W tak trudnych przypadkach rozwiązanie zostanie znalezione w trakcie postępowania rozwodowego.

Jeśli w konkretnej sytuacji to właśnie sąd ustala kontakty rodziców z dzieckiem, decyduje on o takich kwestiach, w jakie dni i w jakich godzinach mają odbywać się spotkania, w jakim miejscu rodzic może spotykać się z dzieckiem oraz czy spotkanie ma odbywać się w towarzystwie osób trzecich.

W trakcie postępowania ustala się również, w jaki sposób dziecko będzie spędzało ferie czy wakacje, a także święta. Decyzja podjęta jest nie tylko na podstawie przesłuchania rodziców, ale często także biegłych psychologów, a nawet dziecka. W każdym przypadku sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Jeśli interesują Cię tematy dotyczące ograniczenia kontaktów lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, wejdź tutaj: https://slupinska.eu/blog/kontakty-z-dzieckiem-po-rozwodzie/.

Jak zadbać o kontakt z dzieckiem po rozwodzie?

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie rodzinnym, rodzice mają prawo, a nawet obowiązek, aby utrzymywać kontakt ze swoim dzieckiem. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy kontakt z dzieckiem został ograniczony sądownie. Co istotne, kontakt z dzieckiem może być utrzymywany nie tylko podczas osobistych spotkań. Można pisać do dziecka listy lub utrzymywać z nim kontakt drogą elektroniczną.

Utrzymanie kontaktu z dzieckiem po rozwodzie jest bardzo istotne, szczególnie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto więc zadbać o to, aby dziecko miało odpowiedni kontakt z każdym z rodziców – tak, aby rozwód nie wpłynął negatywnie na jego samopoczucie i rozwój.

Szukasz więcej informacji na temat rozwodów? Sprawdź Adwokat Rozwodowy Poznań.

Pamiętaj o możliwości skorzystania z pomocy prawnej

Podczas postępowania rozwodowego – i nie tylko – zdarzają się różne trudne sytuacje. Bywa tak, że jeden z rodziców uniemożliwia drugiemu kontakt z dzieckiem lub że ustalenie zasad kontaktu jest niemożliwe. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy – doświadczony prawnik z pewnością okaże się nieocenionym wsparciem podczas ustalania kwestii związanych z kontaktem z dzieckiem po rozwodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *