Czy posiadanie noża w miejscu publicznym będzie przestępstwem?
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy Kodeks wykroczeń i ustawy o broni i amunicji. Nie wprowadzono zakazu noszenia noży, siekier i innych niebezpiecznych przedmiotów w miejscach publicznych. Według obecnych regulacji posiadanie niebezpiecznych narzędzi może stanowić jedynie wykroczenie. Czy słusznie? Polskie przepisy dotyczące posiadania broni białej należą dzisiaj do najbardziej liberalnych w Europie. Jak podaje serwis sejm.gov.pl posługiwanie się niebezpiecznymi narzędziami jest realny.
Statystyki przestępczości za 2012 i 2011 rok, pokazują jednoznacznie, że w Polsce najwięcej przestępstw dokonywanych jest przy użyciu niebezpiecznego narzędzia. W 2012r. dokonano 3053 przestępstw z użyciem niebezpiecznych narzędzi, w tym 271 zabójstw bądź ich usiłowania i 1105 rozbojów, podczas gdy przy pomocy broni palnej dokonano 490 przestępstw, w tym 30 zabójstw i 173 rozbojów. Czy obecna regulacja w postaci wykroczeń jest dolegliwa, skoro popełnia się tak wiele przestępstw z użyciem niebezpiecznych narzędzi?
W obecnym stanie prawnym posiadanie niebezpiecznego przedmiotu, jeżeli okoliczności wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa oraz samo posiadanie go pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających, jest wykroczeniem. W projekcie ustawy natomiast posiadanie niebezpiecznego przedmiotu w miejscu publicznym, które nie będzie miało uzasadnionej przyczyny, stanowi przestępstwo (grzywna, ograniczenie wolności lub do 2 lat więzienia). Mało tego, górna granica tego przestępstwa podlega zwiększeniu do 3 lat w razie prawomocnego skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu. Do 3 lat grozi za każde posiadanie broni białej (więc nie tylko przedmiotu niebezpiecznego) pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
Według obowiązującej ustawy o obroni i amunicji do kategorii narzędzi i urządzeń, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu należy broń biała, czyli m.in. ostrza ukryte w przedmiotach nie mających wyglądu broni. Projekt rozszerzył także katalog broni białej o noże, siekiery, tasaki i inne przedmioty o charakterze broni ofensywnej.
Posłowie odrzucili projekt z uwagi na wprowadzenie katalogu otwartego broni białej, poprzez sformułowanie „inne przedmioty mające charakter broni ofensywnej”. Takie określenie z kolei może pozwolić na liczne nadużycia, ponieważ można zaliczyć każdy inny przedmiot, niekoniecznie niebezpieczny w normalnym użyciu, który zostanie użyty w celu ofensywnym. Sąd Najwyższy przychylił się do takiego stanowiska i uznał, że praktyka wymaga zamknięcia katalogu.