internet

Postępowania coraz bardziej w internetowe- nowelizacja KPC

Posłowie Platformy obywatelskiej mają dziś złożyć w sejmie projekt nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, a dokładnie przepisów dotyczących rozprawy elektronicznej.

Szykuje się mała rewolucja. Strony uzyskają dostęp do akt postępowania przez Internet, a sędziowie nie będą musieli pisać uzasadnień – informuje dzisiejsza ,,Rzeczpospolita”.

Projekt przewiduje miedzy innymi możliwość do akt sprawy przez Internet po bezpiecznym zalogowaniu na stronie. Co dokładnie będzie to oznaczało – jeszcze nie wiadomo. Wiadomo, że dostęp do dokumentów będą mieć zarówno osoby fizyczne jak i prawne.

Pomysł ten ma zastąpić setki tysięcy stron akt przesyłanych korespondencyjnie pomiędzy sądami a stronami. Autorzy projektu zapewniają jednak, ze informacje o charakterze poufnym nie będą udostępniane w tym trybie.

Nie brak zarówno głosów poparcia jak i obaw. Zwolennicy jak najszybszego połączenia postępowań z Siecią Web cieszą się, że może to być jeden z pierwszych ważnych kroków dla przeniesienia prostszych i mniej wymagających postępowań do Internetu.

Można powiedzieć, że to samo jest źródłem obaw innych – strach przed zbytnią dostępnością informacji, które w łatwy sposób mogłyby dostać się w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *