![biuro podróży](https://prawoprosto.pl/wp-content/uploads/2019/03/biuro-podrozy.jpg)
Precedensowe orzeczenie: Skarb Państwa odpowiada za upadłości biur podróży
Ostatnio Sąd Okręgowy wydał precedensowe orzeczenie dotyczące upadłości jednego z biur podróży. Wynika z niego, iż za wycieczkę odwołaną przez bankrutujące biuro podróży powinno zapłacić państwo. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna postępowanie dotyczyło rozliczeń z umowy o imprezę turystyczną z biurem podróży Summerelse, które w 2012r. upadło. W tej sprawie Sąd nakazał Skarbowi Państwa zwrot kwoty, za jaką klient zakupił wycieczkę, do której nie doszło. Sąd w istocie uznał, że winę za taki stan rzeczy ponosi również polski rząd. Dlatego też zasadne jest pozywanie Skarbu Państwa.
Okazuje się, że w takich przypadkach przydatne są przepisy dyrektywy z 1990 roku 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. Jej Art. 7 stanowi, iż na wypadek swojej niewypłacalności organizator i/lub punkt sprzedaży detalicznej, będący stroną umowy, powinni zapewnić dostateczne zabezpieczenie umożliwiające zwrot nadpłaconych pieniędzy oraz powrót konsumenta z podróży”. To oznacza, że polskie przepisy, powinny zapewniać klientom pełny zwrot wcześniej wpłaconych środków w razie upadłości biura podróży.
To precedensowe orzeczenie w Polsce. Więc wszyscy, którzy kupili wycieczki w bankrutującym biurze i nie odzyskali pieniędzy, mogą się teraz pozwać Skarb Państwa, powołując się na dyrektywę 90/314.