kierowca

Problem dyplomatów łamiących prawo w Polsce – ranking wg krajów

Warszawska Straż Miejska wpadła na interesujący pomysł walki z tymi, z którymi walki teoretycznie podejmować nawet nie można. Mowa bowiem o dyplomatach łamiących przepisy drogowe w stolicy. W zeszłym roku było ich aż… 667.


Dyplomatów dość swobodnie traktujących przepisy ruchu drogowego ukarać nie pozwalają przepisy Konwencji Wiedeńskiej. Sprawę można traktować z przymrużeniem oka, jednak ponad dwa tygodnie temu w Warszawie śmiertelnie potrącona została kobieta.

Sprawcą był samochód wiozący dyplomatę z Kuwejtu – prawdopodobnie nigdy nie będzie można mu postawić zarzutów.
Ministerstwo Sprawiedliwości już działa. W porozumieniu z policją i strażą miejską mają już kilka pomysłów.

W planach jest między innymi karanie tych dyplomatów, których kraje nie honorują przepisów konwencji – jest ich aż 62. Na razie Straż będzie publikować miesięczne zestawienie dyplomatów z różnych krajów wraz z liczbą wykroczeń przez nich popełnianych. Taki ranking ma działać odstraszająco.

W styczniu i w lutym niekwestionowanym liderem tego rankingu jest Libia. Łącznie w tych dwóch miesiącach popełnili 14 wykroczeń.

Kolejne jest USA z 7 wykroczeniami i Rosja z 5. Przedstawiciele pozostałych krajów nie przekroczyli 4 wykroczeń w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – między innymi Ukraina. To ranking dopiero z dwóch miesięcy, więc aby uzyskać pełen obraz tej sytuacji należy jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *