sąd

Projekty ustaw o związkach partnerskich już w sejmie

Jeszcze w tym miesiącu parlamentarzyści zajmą się uregulowaniem w Polsce kwestii związków partnerskich. Pierwsze czytanie ma dotyczyć dwóch projektów: wspólnego SLD i Ruchu Palikota (poseł sprawozdawca: Robert Biedroń) oraz PO (poseł sprawozdawca: Artur Dunin). Oba projekty zakładają, że związek partnerski mogą zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, niezależnie od płci, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Projekt autorstwa posłów PO przewiduje dodatkowo możliwość zawarcia związku przed notariuszem. Uregulowanie kwestii osobistych i majątkowych mogłoby nastąpić w akcie notarialnym. Ustanie związku miałoby nastąpić w razie śmierci jednego z partnerów lub w przypadku zgodnego oświadczenia woli w Urzędzie Stanu Cywilnego o rozwiązaniu związku partnerskiego.

Poselskie projekty zakładają powstanie wspólności majątkowej, analogicznie jak w przypadku małżeństw, a także obowiązek wzajemnej alimentacji po ustaniu związku.

W projektach ustaw nie przewidziano możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Wejście w życie tych przepisów prowadziłoby do wielu zmian w prawie, np. w podatkach, a także w kwestii udzielania informacji medycznej na temat zdrowia drugiego partnera czy też w razie wstępowania w stosunek najmu po zmarłym partnerze.

Należy się spodziewać, iż przeciwko ustawie będą głosować PIS, Solidarna Polska, PSL i konserwatywna część PO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *