autostrada przepisy

Przepisy obowiązujące na autostradzie

Rozpoczęły się wakacje. Coraz więcej kierowców wyrusza na polskie drogi. Niedawno oddane odcinki autostrad zachęcają kierowców do ich przetestowania.

Powinni oni jednak pamiętać o tym, że oprócz limitu prędkości na autostradzie istnieją jeszcze inne zasady, które zobowiązani są przestrzegać.

Jakich zasad powinni przestrzegać kierowcy na autostradzie?

Obowiązujący na autostradach limit prędkości to 140km/h. Ponadto na tych najszybszych drogach, w przeciwieństwie do innych dróg obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Kierowcy chcący odpocząć w podróży mają do dyspozycji zjazdy przy autostradach. Kierowcy, który zatrzyma się na autostradzie grozi mandat.

Jeżeli zaś chodzi o grupę pojazdów, które mogą poruszać się po autostradach z pewnością nie należą do niej pojazdy jednośladowe jak rowery czy motorowery oraz ciągniki i wozy konne. Zabroniony jest także ruch pieszych. Po autostradach mogą przemieszczać się wyłącznie samochody i motocykle. W celu zachowania bezpieczeństwa na autostradzie do ruchu po niej dopuszcza się tylko pojazdy samochodowe, które są w stanie rozwinąć prędkość przynajmniej 40 km/h.

Nie można zapominać o przepisach polskiego kodeksu drogowego, który mówi o tym, iż na autostradach nie wolno zatrzymywać ani zawracać pojazdów.

Co w przypadku awarii samochodu?

W razie awarii samochodu kierowca powinien zatrzymać samochód na pasie awaryjnym, wysiąść z samochodu od strony pasażera, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. W celu uzyskania pomocy należy udać się do najbliższej kolumny alarmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *