recenzja książki

Recenzja „Wzorów pism procesowych w sprawach cywilnych, gospodarczych i rejestrowych”

Wzory pism w sprawach cywilnych, gospodarczych i rejestrowych to publikacja, która jest świetną odpowiedzią na zapotrzebowanie praktyki i z pewnością w znaczący sposób ułatwi pracę przedstawicielom wszystkich zawodów prawniczych.

Jednakże „Wzory pism…” przydadzą się też studentom oraz w zasadzie każdemu, kto kiedyś będzie zmuszony wystosować pismo z zakresu spraw cywilnych, bądź to gospodarczych czy rejestrowych.

Wzory pism w sprawach cywilnych, gospodarczych i rejestrowych – recenzja

Na omawiany tytuł składają się aż 245 wzory różnych pism – całość została podzielona na 9 czytelnych rozdziałów, a obszerniejsze z nich na kolejne podrozdziały. Od razu należy zauważyć, że systematyka działa zdecydowanie na plus tejże publikacji. Z łatwością odnajdujemy potrzebny nam w danej chwili wzór.

Tyle jeśli chodzi o systematykę całej książki. Zwróćmy teraz uwagę na sposób w jaki napisano poszczególne wzory. Otóż „Wzory pism…” są napisane według schematu, na który składają się dwie równie istotne części: wzór pisma oraz uwagi.

Wzór każdorazowo spełnia warunki formalne przypisane do danego pisma. Taki wzór daje nam pewność, iż pismo, które będziemy chcieli wystosować posiadać będzie wszystkie wymagane przez ustawę elementy.

Druga część, czyli uwagi to według mnie największa zaleta omawianej publikacji. Szczególnej wartości tej części nadaje fakt, iż w tychże uwagach znajdujemy jasne, rzeczowe i krótkie wytłumaczenie danej instytucji bądź sytuacji, w ramach której możemy wystosować dane pismo.

Oczywiście bardzo istotne jest także każdorazowe uwypuklenie podstawy prawnej. W uwagach dowiadujemy się wielu praktycznych informacji, np.: czy i jak wysokiej opłacie podlega dane pismo, jaki jest właściwy sąd do rozpoznania danej sprawy, czy też jaki przysługuje nam środek odwoławczy, etc.

Uwagi zawierają również związane z danym wzorem orzecznictwo, a także punkt widzenia przedstawicieli nauki na niektóre z przytoczonych problemów. Autorzy zachowali tutaj zdrowe proporcje pomiędzy wszystkimi wspomnianymi elementami, czyniąc swoje dzieło przystępnym, dlatego też z całą pewnością mogę stwierdzić, że omawiana część okaże się przydatna zarówno dla osób, które dopiero uczą się sztuki prawniczej na studiach jak też i dla laików, zupełnie niezwiązanych z prawniczym światem.

Kolejnym, dużym plusem „Wzorów pism…” jest dołączona do książki płyta CD, na której odnajdujemy wszystkie ujęte w publikacji wzory pism w formie elektronicznej. Wzory z płyty możemy dowolnie edytować w prostym programie komputerowym, a końcowy efekt, czyli pożądane przez nas pismo z odpowiednimi, uzupełnionymi przez nas danymi wydrukować.

Ten bardzo praktyczny aspekt „Wzorów pism…” jest moim zdaniem doskonałym posunięciem ze strony autorów i wydawców, który znakomicie dopełnia wersję papierową.

Obok treści zawartych w książce oraz na płycie CD należy także zwrócić uwagę na prozaiczny wydawałoby się walor użytkowy. Książka ta została oprawiona w twardą okładkę, całość jest starannie zszyta, co przy obszerności „Wzorów pism…” po prostu gwarantuje ich trwałość.

Patrząc na całość „Wzory pism w sprawach cywilnych, gospodarczych i rejestrowych” należy ocenić bardzo pozytywnie. To książka, która jest w całości zorientowana na praktyczny aspekt prawa, realizuje swój cel w 100%.

Jest to publikacja, która przyda się właściwie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *