sądy rejonowe

Reforma sądownictwa

Minister sprawiedliwości planuje reformę sądownictwa polegającą na likwidacji sądów rejonowych. W efekcie proponowanych zmian zniknąć mogą 242 sądy rejonowe.

Obecnie nad reformą pracuje powołany specjalnie w tym celu zespół.

W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Reforma sądownictwa

Jarosław Gowin swoją decyzję uzasadnia tym, iż funkcjonująca obecnie trójstopniowa struktura sądownictwa jest nieefektywna. Konieczna jest więc rezygnacja z jednego szczebla, a jego zdaniem najłatwiej będzie zlikwidować sądy rejonowe.

Sędziowie pytani, czy plan ministra jest możliwy do zrealizowania odpowiadają, iż tak. Jako przykład podają możliwość przekształcenia sądów rejonowych w ośrodki zamiejscowe sądów okręgowych i przekazanie kompetencji z rejonu do okręgu, a z okręgu do apelacji.

Niektórzy sędziowie uważają jednak, że pomimo zasadności samej reformy sądownictwa likwidacja nie powinna dotykać sądów rejonowych, które załatwiają 90% spraw wpływających do polskich sądów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *