autostrada regulacje

Regulacje prawne obowiązujące na autostradach

W okresie wzmożonego ruchu na drogach całego kraju spowodowanego przez trwające Euro 2012 warto przypomnieć sobie o zasadach, które rządzą ruchem drogowym. Policja grzmi, że kierowcy nie potrafią poruszać się po autostradach, a przy dużych prędkościach na nich rozwijanych, jest to szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia uczestników, jak również bolesne dla portfela.

Wszyscy użytkownicy autostrad doskonale wiedzą, że mogą poruszać się na niej z prędkością 140 km/h. Zapominają jednak, iż 40 km/h to niezbędne minimum i jazda z mniejszą prędkością również stanowi poważne zagrożenie w ruchu drogowym.

Autostrada przeznaczona jest wyłącznie dla samochodów i motocykli. Nie wolno wjeżdżać na nią ciągnikiem, rowerem, motorowerem, pojazdem konnym. Zabroniony jest również ruch pieszych. I tak wjazd na autostradę pojazdem, dla którego istnieje zakaz poruszania się po drogach tego typu, kosztowałby nas 250 zł.

Na autostradzie obowiązuje kategoryczny zakaz zatrzymywania się i postoju na poboczach. W takim celu niezbędne jest udanie się na parking bądź w specjalnie wyznaczone do tego miejsce, tzw. MOP. Niestety, wielu kierowców nie przestrzega tego zakazu i ryzykuje życiem zarówno swoim jak i pozostałych członków ruchu drogowego. W razie takiego wykroczenia nasz portfel uszczupli się nawet o 300 zł.

Autostrada nie stwarza możliwości zawracania bądź cofania pojazdem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych wypadków na autostradach. Cena za tego typu wykroczenie to 300 zł.

Bardzo ważne są także regulacje dotyczące zachowania się kierowcy w przypadku awarii.  W razie nieusunięcia z jezdni pojazdu lub nieostrzeganie o awarii innych uczestników ruchu  grozi nam mandat w wysokości 300 zł. Natomiast niesygnalizowanie innym pojazdom o awarii lub wypadku na drodze bądź też robienie tego w niewłaściwy sposób zostało wycenione również na 300 zł.

Warto jednak pamiętać, iż żadne, nawet najbardziej rygorystycznie przepisy i groenie niebotycznie wysokimi mandatami, nie zastąpią zdrowego rozsądku i niezmąconej uwagi kierowcy. Należy o tym pamiętać nie tylko w rozpoczętym sezonie wakacyjnym, lecz również przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *