PIT 37 - mini kompendium wiedzy

Rozliczenie PIT – jaki program wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się rozliczyć z Urzędem Skarbowym za pomocą określonych programów i aplikacji. Jest to o wiele bardziej wygodne, gdyż nie traci się swojego czasu, a do tego można zadbać o środowisko. Oszczędza się bowiem na zużyciu papieru, a w razie pomyłki, trzeba za każdym razem wypełniać tradycyjną deklarację od początku. Jaki program więc wybrać, by bez problemu przesłać poprawnie wypełniony dokument przez Internet?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do rozliczenia PIT-u?

Zanim zainstaluje się program, który umożliwia rozliczenie PIT, warto sprawdzić, czy jest prosty w obsłudze. Jednym z tych elementów, jakie ułatwiają wypełnienie deklaracji, jest specjalny kreator. Dzięki niemu bardzo szybko można poznać wszystkie funkcjonalności programu, a także dowiedzieć się, gdzie należy wpisać określone dane.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj deklaracji, jaką można złożyć za pomocą określonego programu. Najlepiej by wybór był jak największy, zwłaszcza jeśli planuje się zaproponować taką formę rozliczenia innym członkom swojej rodziny. Przede wszystkim jednak powinien dać możliwość rozliczenia tego dokumentu, jaki się zwykle wypełnia.

Z uwagi na to, że co roku zmieniają się pola, w jakie wpisuje się swoje dane, najlepiej zdecydować się na program, który jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Wtedy ma się pewność, że wypełnienie e-deklaracji przebiegnie bez większych problemów.

Jeżeli ktoś rozlicza się wspólnie z małżonkiem, wtedy najlepszy będzie taki program, który jest wygodny dla takich podatników. W najlepszych aplikacjach tego typu można nawet znaleźć oddzielną opcję, która pozwala przejść do wypełniania PIT-u wraz z poślubioną osobą.

Coraz więcej osób traktuje swój telefon komórkowy, jak mobilne biuro, dlatego też warto wziąć pod uwagę te programy, z których można również korzystać na smartfonie. Jest to zdecydowanie duże ułatwienie, gdyż w ten sposób uda się wypełnić e-deklarację między zajęciami w ciągu dnia.

Co oferują najlepsze programy do rozliczania PIT-u?

Chcąc rozliczyć się zdalnie z Urzędem Skarbowym, można niekiedy liczyć na to, że uzyska się zwrot w niecałe dwa miesiące. Tak jest na przykład, gdy wybierze się aplikację lub program na komputer e-pity.

Inną funkcjonalnością, jaką zapewnia to oprogramowanie, jest możliwość wczytania zeszłorocznego PIT-u. Dzięki temu uzupełnianie pól w tegorocznym rozliczeniu jest ograniczone do minimum. Można też liczy na najwyższy zwrot i na najniższy podatek, jaki trzeba będzie zapłacić po podsumowaniu wszystkich kosztów.

Ponadto, korzystając właśnie z tego programu, ma się pewność, że dokument nie zostanie przesłany do urzędu skarbowego, jeśli będzie zawierać jakiekolwiek błędy. Co więcej, osoba wypełniająca deklarację uzyska wskazówkę, w jakim polu znajduje się błąd. Nie musi więc tracić swojego czasu na zastanawianie się nad tym, gdzie popełniła pomyłkę, jakby to miało miejsce np. przy składaniu tradycyjnej deklaracji.

Czytaj: PIT 37 online

Dlaczego warto rozliczyć się zdalnie z Urzędem Skarbowym?

Jak już wspomniano, rozliczenie PIT drogą elektroniczną jest o wiele bardziej wygodne i zajmuje znacznie mniej czasu. Poza tym ma się pewność, że przesłana deklaracja nie zawiera żadnych błędów, więc nie otrzyma się z Urzędu Skarbowego pisma, które zawiera informację o tym, że trzeba złożyć korektę deklaracji. Zatem wypełnianie PIT-u zdalnie jest o wiele mniej stresujące. Jest to także prostsza metoda, co szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy „nie mają głowy” do rachunkowości. Ryzyko popełnienia błędu jest minimalne, a gdy już się zdarzy, można poprawić e-dokument, zanim zostanie przesłany do US.

Korzystając z programu internetowego, można też wybrać wiele dodatkowych rozwiązań, których nie znajdzie się w standardowym dokumencie. Dotyczą one na przykład ulg – w takim oprogramowaniu można odliczyć od podatku więcej takich kwot. Dzięki temu ostatecznie zapłaci się mniejszy podatek niż gdyby wypełniać deklarację w standardowy sposób.

Kolejnym aspektem, jaki odgrywa ważną rolę, chociaż nieco pośrednią, jest dbałość o środowisko. Przesyłając deklarację drogą elektroniczną, nie marnuje się niepotrzebnie papieru. Jak wiadomo, jest to materiał, który wytwarza się z drzew, a tych wycina się ostatnimi czasy na potęgę. Każda papierowa deklaracja mniej to dbałość o środowisko i ekosystem.

Czytaj: PIT 36 online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *