zmiana płci

Rozpoczęto prace w sprawie ustawy o „ugodnieniu płci”

Z pewnością najważniejszą kwestią podczas posiedzenia parlamentu w tym tygodniu była sprawa przyszłych emerytur.

Jednak nie był to jedyny dyskusyjny temat podczas sejmowych obrad. Do dalszych prac został skierowany projekt w sprawie „uzgodnienia płci”.

 

Za dalszymi pracami opowiedzieli się w większości posłowie PO, Twojego Ruchu i SLD. Projekt ustawy o uzgodnieniu płci, przygotowany został przez Twój Ruch. Zakłada on między innymi stworzenie odrębnej nieprocesowej procedury sądowej dla osób, u których występuje niezgodność między tożsamością płciową a płcią metrykalną.

Przewiduje, że osoba dorosła będzie mogła sama zdecydować o zmianie płci. Do tej pory musiała mieć zgodę rodziców, nawet wtedy, gdy miała 30, 40 lat. Za zgodą rodziców będzie można dokonać zmiany płci u młodzieży powyżej 16 roku życia.

Czy czeka nas możliwość zmiany płci przez nieletnich? Kontrowersyjny projekt przygotowali posłowie Twojego Ruchu, ale swój projekt przygotowuje również Ministerstwo Sprawiedliwości w celu uzupełnienia luki legislacyjnej.

Poselski projekt przewiduje także orzekanie sądu na podstawie opinii specjalisty lub biegłych. Osoba pragnąca zmienić płeć musi nie może pozostawać w związku małżeńskim.

Teraz projekt ustawy trafi do sejmowej komisji zdrowia. Nie wiadomo kiedy posłowie zajmą się tą sprawą, gdyż nie wiążą ich żadne terminy w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *