Rozwody w Warszawie – dlaczego warto mieć prawnika?
Rozwód zawsze jest trudnym przeżyciem, niezależnie od tego, czy para rozstaje się na pokojowych warunkach, czy też małżonkowie walczą ze sobą. Oczywiście decyzja o tym, czy któraś ze stron potrzebuje prawnika, zawsze należy tylko do niej, niemniej w wielu sytuacjach i z wielu powodów dobrze jest mieć obok siebie adwokata. Nie tylko podczas rozwodu w Warszawie Dlaczego?
Spis treści
Terminy i poprawność
Prawnik nie przeprowadzi za swojego klienta rozwodu, nie podejmie kluczowych decyzji, nie wyda wyroku, ale może na wszystkich tych etapach pomóc swojemu klientowi i skrócić drogę formalnego postępowania.
Oczywiście adwokat nie ma wpływu na tempo pracy sądu, natomiast sprawnie i dobrze przygotowany wniosek, którego nie trzeba poprawiać ani uzupełniać, jasno sprecyzowane cele i czytelny sposób przedstawienia stanowiska klienta – wszystko to może przyspieszyć postępowanie rozwodowe, a wszystkim rozwodzącym się zależy, aby te trudne chwile mieć za sobą. Nieważne, gdzie miejsce ma rozwód – w Warszawie, Lublinie czy małym miasteczku.
Przedstawiciel
Wielu sprawom rozwodowym towarzyszą bardzo przykre i trudne emocje. Niezależnie czy mowa o rozwodzie w Warszawie, Poznaniu czy jakimkolwiek innym miejscu. Spotkania z byłym już właściwie partnerem lub partnerką, szczególnie jeśli rozstanie nie nastąpiło w zgodzie, a w wyniku zdrady lub innego trudnego dla drugiej strony doświadczenia, są sytuacją, której osoba rozwodząca najchętniej by unikała.
Dzięki pełnomocnikowi może. W przypadku wynajęcia adwokata, małżonkowie muszą się w sądzie pojawić właściwie tylko raz – na czas osobistego przesłuchania. We wszystkich wcześniejszych i późniejszych krokach postępowania reprezentuje ich adwokat i osobiste stawianie się w sądzie nie jest konieczne. Trzeba jednak pamiętać, że o ile to możliwe i nieprzekraczające możliwości i emocji danej osoby, lepiej na rozprawach bywać, ponieważ tylko małżonkowie wiedzą, jak właściwie wyglądało ich pożycie i tylko oni mogą rozwiać ewentualne wątpliwości.
Równowaga sił podczas rozwodów w Warszawie
Z adwokata i jego pomocy warto skorzystać koniecznie, gdy druga strona już to zrobiła. Trzeba zdawać sobie bowiem sprawę, że bycie obrońcą we własnej sprawie w starciu z profesjonalistą, który ma za sobą dziesiątki podobnych spraw, jest mocno ryzykowne. Szczególnie, jeśli przedmiotem dyskusji jest opieka nad dzieckiem, obowiązek alimentacyjny, podział majątku.
Wszystkie te trzy elementy, niezależnie od ich emocjonalnej wartości i hierarchii, stanowią bardzo ważne przedmioty sądowej dyskusji, a decyzje, które zapadną mogą mieć bardzo poważne i nieodwracalne w wielu przypadkach konsekwencje. Nie warto więc liczyć na szczerość, emocje i siłę własnych argumentów – te wszystkie elementy są ważne, natomiast w starciu z profesjonalizmem, doświadczeniem i przede wszystkim ogromną znajomością prawa mogą okazać się niewystarczające.
Znajomość procesów sądowych
Rozwody w Warszawie i wielu innych miastach Polski, choć w stolicy jest to chyba najbardziej odczuwalne, stają się coraz bardziej sformalizowane. Podczas tego typu rozpraw liczy się więc przede wszystkim znajomość procesu sądowego i konkretnych instrumentów procesowych, po które można w danym momencie sięgnąć.
Często nie chodzi już o to, kto ma rację, a kto lepiej i sprawniej posługuje się argumentami, korzysta z nich w odpowiedni sposób i na właściwych etapach postępowania. Już w pierwszym piśmie procesowym należy złożyć właściwie wszystkie dowody w sprawie, odpowiednio je zaprezentować i uporządkować. Wiele osób kompletnie sobie z tym nie radzi albo – co gorsza – o tym nie wie.
Często konkretne osoby przegrywają sprawy rozwodowe nie dlatego, że ich racje mniej ważyły w małżeńskim sporze, ale dlatego, że nie zostały odpowiednio zaprezentowane.
Materiał zewnętrzny