śmieci

Za śmieci możemy zapłacić podwójnie?

Jak podaje Home Broker zamieszanie w gminach związane z wdrożeniem tzw. „ustawy śmieciowej” może dotknąć właścicieli nieruchomości.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że będą problemy z odebraniem śmieci lub za usługę będzie trzeba płacić dwa razy.

Mimo, że do wejścia w życie „ustawy śmieciowej” zostały trzy tygodnie Ministerstwo Środowiska podało, że nawet na terenie co piątej gminy w Polsce nie uda się zorganizować odbioru odpadów zgodnie z założeniami ustawy.

Nowe prawo przewiduje, że wywozem i gospodarką odpadami ma się zająć gmina, a nie jak dotychczas prywatne firmy. Z tego tytułu będziemy odprowadzać tzw. opłatę śmieciową na konto gminy.

Obecnie większość gmin jest na etapie uzyskiwania informacji na podstawie „deklaracji śmieciowych” składanych przez mieszkańców, w których należy określić m.in. liczbę osób zamieszkujących w danym mieszkaniu.

Problem z organizacją systemu ma między innymi Warszawa, gdzie po niedawnym unieważnieniu przetargu na wybór firmo odbierających odpady tę procedurę trzeba zacząć od nowa. W wielu miastach jest też problem z liczbą złożonych „deklaracji śmieciowych”.

W nich to mieszkańcy zobowiązują się lub nie do segregowania odpadów oraz informują ile osób pod danym adresem mieszka. Jeśli ktoś nie złoży deklaracji powinien się liczyć z tym, że gmina określi opłatę za niego i zażąda zapłaty zaległości.

Nie wykluczone są też kary. Problem w tym, że w wielu miastach pierwotne terminy składania deklaracji już minęły i musiały być przedłużane, aby więcej osób zdążyło je złożyć. I tak na przykład w stolicy jest to 19 lipca, a więc ponad dwa tygodnie po dniu, w którym cały system miał działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *