straż miejska

SN: Stacjonarne fotoradary Straży Miejskiej legalne

SN orzekł wczoraj, iż mandaty wystawione przez Straż Miejską są legalne. Tym samym oddalił skargę Prokuratora Generalnego, twierdzącego że Straż Miejska przekracza swoje uprawnienia.

Sprawa dotyczyła kierowcy ze Szczecina, który przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle i na podstawie zdjęcia ze stacjonarnego fotoradaru został ukarany przez Straż Miejską.

Kierowca nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu. Skargę od wyroku sądu okręgowego wniósł z kolei Prokurator Generalny, który zarzucał błędne uznanie przez sąd, że Straż Miejska uprawniona jest do wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

W świetle opinii Andrzeja Seremeta i jego interpretacji przepisów prawa o ruchu drogowym w kwestiach odnoszących się do fotoradarów wynika bowiem, że strażom miejskim świadomie nie przyznano uprawnienia do korzystania z fotoradarów stacjonarnych. Może to robić wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego.

Sąd Najwyższy nie podzielił tego zdania. Z uzasadnienia wyroku wynika, że przepisy nowelizujące w 2010r. ustawę – prawo o ruchu drogowym mają w dalszym ciągu zastosowanie do fotoradarów używanych przez strażników miejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *