imprezy

Spór na tle imprez pracowniczych ciągle żywy

Wczoraj okazało się, że nie lada zagwozdkę składowi siedmiu sędziów NSA sprawiła kwestia udziału pracowników w imprezach pracowniczych. Czy uczestnictwo w przyjęciach jubileuszowych finansowanych przez pracodawcę czy nawet w wigiliach pracowniczych stanowi przychód pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia? Spór toczy się o ewentualny przychód pracownika na tle pojęcia nieodpłatnych świadczeń w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

NSA zebrało się w składzie siedmiu sędziów, by podjąć uchwałę w sprawie podatku od udziału pracowników w imprezach pracowniczych. NSA orzeczenia nie wydał, natomiast skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego. Według Gazety Prawnej sędziowie administracyjni mieli wątpliwości, czy taki przepis jest konstytucyjny.

Co więcej, uchwała NSA w tej sprawie była wyczekiwana nie tylko przez pracowników i pracodawców, ale także przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego. Rzecznik zapytał, czy pracownicy w ogóle osiągają przychód w postaci nieodpłatnych świadczeń, natomiast Prokurator sprecyzował już swoją wątpliwość i wniósł o rozstrzygnięcie, czy przychodem są także np. koszty dojazdu pokryte przez zakład pracy. Organy te wskazywały też na niejasne i różne interpretacje, a co za tym idzie często sprzeczne ze sobą wyroki sądów.

W praktyce spór o istnienie takiego przychodu jest istotny. Pracodawcy nie chcą dziś rozliczać udziału w imprezach pracowniczych swoich pracowników ze względu na to, że są nie są w stanie wskazać dokładnej kwoty przychodu na danego pracownika. Rzeczywiście, ustalenie tej kwoty może okazać się problemowe – bowiem łatwiej jest określić koszt dojazdu czy zakwaterowania, ale już więcej trudności sprawi oszacowanie samego udziału w imprezie.

Jak widać przepisy podatkowe znów płatają nam figla. Pytanie o nieodpłatne świadczenie jest kolejnym tego typu pytaniem, z jakim zmagał się NSA i z jakim będzie musiał zmagać się Trybunał. Czy nie jest to wyraźny sygnał, by znowelizować ustawę podatku dochodowym od osób fizycznych?

Spór na tle imprez pracowniczych ciągle żywy
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *