Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym
Pomimo niesprzyjającej pogody w trwającym weekendzie majowym towarzyszą nam grille, wypady nad jezioro, morze etc. Czasem łączy się z tym poruszanie łódkami czy innymi środkami komunikacji wodnej. Gdzie możemy się legalnie napić alkoholu? Czy są jednakowe przepisy obowiązują w całej Polsce?
Generalnie nie ma ogólnego zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Obowiązuje za to zakaz spożywania alkoholu w miejscu objętym zakazem, czyli w takich miejscach jak parki, ulice, place, szkoły. Osoba, która będzie spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem popełnia wykroczenie i może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości 100 zł.
Alkoholu legalnie można się napić w miejscach oznaczonych i wyraźnie dla tych celów przeznaczone, np. ogródki piwne.
W przypadku poszczególnych gmin właściwym organem w tej materii jest Rada Gminy. Radzie przysługuje uprawnienia do określania miejsc, w których zabronione jest spożywanie alkoholu. Przykładowo we Wrocławiu obowiązuje Uchwała NR XXXVI/497/97 z dnia 21 marca 1997 roku w sprawie zakazu spożywania napojów alkoholowych w niektórych miejscach Wrocławia.
Jeśli chodzi o prowadzenie jakichkolwiek statków czy innych obiektów pływających (np. kajaków) to jest to zakazane osobom znajdującym się w stanie nietrzeźwości bądź po użyciu alkoholu. Osoby łamiące zakaz mogą się spotkać z grzywną.
Bardziej restrykcyjnie traktowane jest pływanie sprzętem napędzanym silnikiem „na podwójnym gazie”. W tym przypadku jest to traktowane jak jazda po normalnej drodze samochodem, czyli przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.