Jak sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku? Oto ważne informacje

Jak sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku? Oto ważne informacje

Bardzo często zdarza się, że w spadku po bliskiej osobie dziedziczymy mieszkanie. Czy taką nieruchomość będzie można od razu sprzedać i czy trzeba będzie zapłacić podatek od takiej sprzedaży?

Choć wiele osób decyduje się na zachowanie dla siebie mieszkania odziedziczonego np. po rodzicach, to jednak często lepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż mieszkania, aby za pieniądze otrzymane z takiej sprzedaży np. spłacić kredyt hipoteczny. Zastanawiając się nad sprzedażą mieszkania ze spadku trzeba wziąć pod uwagę aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym, stan mieszkania (np. czy nie wymaga ono dużego remontu), a także ewentualny obowiązek podatkowy po sprzedaży nieruchomości. Warto pamiętać o tym, że odziedziczone mieszkanie można też przekazać np. dzieciom w formie darowizny.

Kiedy można sprzedać odziedziczone mieszkanie?

Mieszkanie otrzymane w spadku będzie można sprzedać niemal od razu. Najpierw trzeba będzie jednak uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia albo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, gdyż taki dokument trzeba będzie przedstawić notariuszowi, aby sporządzić umowę sprzedaży nieruchomości. Konieczne będzie też zaświadczenie z urzędu skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego, zwolnieniu podatkowym lub przedawnieniu podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości w drodze spadku. Przy sprzedaży nieruchomości ważny będzie też odpis z księgi wieczystej. Trzeba pamiętać o tym, że sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego. Jeśli mieszkanie ma kilku współwłaścicieli to do dokonania transakcji konieczna jest zgoda wszystkich spadkobierców, chyba, że wcześniej sąd zdecydował o dziale spadku, w drodze którego mieszkanie zostało przydzielone tylko jednemu ze spadkobierców. Chcąc sprzedać mieszkanie warto wcześniej odpowiednio je uporządkować, odświeżyć czy dokonać niezbędnych napraw, aby przyciągnąć kupujących. W sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku pomogą specjaliści z grb-nieruchomosci.pl, którzy odpowiednio wycenią mieszkanie, stworzą profesjonalne ogłoszenie o jego sprzedaży i pomogą szybko znaleźć nabywców.

Czy sprzedając mieszkanie ze spadku trzeba będzie zapłacić podatek?

Jeżeli na sprzedaż mieszkania ze spadku zdecydujemy się w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości, to konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego. Takiego podatku można jednak uniknąć stosując tzw. ulgę mieszkaniową. Warunkiem uzyskania ulgi jest przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości odziedziczonej w spadku na cele mieszkaniowe np. na zakup innego mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spłatę kredytu na mieszkanie, a także wyremontowanie własnej nieruchomości lub jej przebudowę czy rozbudowę. Aby jednak skorzystać z ulgi należy to zrobić przed upływem trzech lat od daty sprzedaży mieszkania. Jeśli chodzi o podatek od spadku i darowizn, to nie trzeba będzie go płacić, jeśli mieszkanie odziedziczyliśmy po osobach, z którymi łączyły nas bliskie więzy rodzinne, do takich osób zaliczamy m.in. rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Osoby spoza tej grupy będą mogły uniknąć podatku tylko po spełnieniu określonych warunków. W każdym przypadku i tak trzeba będzie jednak powiadomić Urząd Skarbowy o sprzedaży nieruchomości ze spadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *