Studia w Szkocji - opłaty

Studia w Szkocji – opłaty

Szkocja – najbardziej wysunięty na północ kraj w Zjednoczonym Królestwie – jest popularnym celem podróży dla międzynarodowych studentów: wiele światowej klasy uniwersytetów, tętniące życiem społeczności studenckie i wspaniała jakość życia. Studia w Szkocji mogą być jednak kosztowne, dlatego ważne jest, abyś przygotował się do nich odpowiednio wcześnie.

Dlaczego warto wyjechać na studia do Szkocji?

W Szkocji można wybierać spośród 15 uczelni, w tym światowej sławy uniwersytetów, takich jak  University of St Andrews ,  University of Glasgow i  University of Edinburgh. Szkockie uniwersytety oferują jedne z najwyższych wskaźników satysfakcji studentów z nauczania w Wielkiej Brytanii, podczas gdy absolwenci cieszą się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia lub dalszej nauki w całej Wielkiej Brytanii. Szkockie uniwersytety kojarzą się z doskonałością, a każda instytucja podejmuje intensywne badania, co oznacza, że ​​studenci są kształceni w środowisku, które jest wspólne dla naukowców chcących przekraczać granice w swojej dziedzinie. Szkocja znajduje się mniej niż godzinę z Londynu samolotem i nieco ponad 90 minut z Paryża. Dzięki bliskości międzynarodowych lotnisk i wielu europejskich miast w odległości krótkiego lotu Szkocja jest idealną bazą wypadową do odkrywania najlepszych miejsc w Europie. Fantastyczny rodowód Szkocji w edukacji, w połączeniu z jej rozległą historią, sprawiają, że jest to fantastyczne miejsce dla każdego studenta z zagranicy, który może uczyć się i nazywać domem. Chciałbyś rozpocząć studia w Szkocji? Skorzystaj z pomocy Lagunita Education!

Korzyści ze studiowania w Szkocji

Studiując w Szkocji, odkryjesz:

  • Różne narodowości: szkockie uniwersytety każdego roku przyciągają ponad 50 000 studentów z ponad 180 krajów.
  • Mają tu swoje siedziby jedne z najbardziej uznanych uniwersytetów badawczych na świecie.
  • Historia i dziedzictwo: Szkocja ma silne dziedzictwo narodowe, które potrafi zrównoważyć swoją nowoczesność z tradycjami.
  • Doskonała sztuka i kultura: Szkocja jest znana na całym świecie ze swojego miejsca w świecie sztuki, co czyni ją idealnym miejscem do odkrywania galerii, festiwali i sztuki ulicznej.
  • Kwitnąca scena kulinarna: odkryjesz setki restauracji, na które wpływ ma wielokulturowa społeczność kraju i bogata historia.
  • Oszałamiające cuda natury: czy jesteś w mieście, czy na wsi, Szkocja ma jedne z najpiękniejszych krajobrazów na świecie.
  • Niski koszt utrzymania: Glasgow  jest piątym najtańszym miastem studenckim w Wielkiej Brytanii i czwartym najlepszym miastem studenckim w Wielkiej Brytanii

Ile wynoszą opłaty na studiach w Szkocji?

Szkocja potwierdziła, że studenci z Europy, którzy rozpoczną kurs od roku akademickiego 2021-22 nie będą już mieli statusu opłaty krajowej ani dostępu do brytyjskiego wsparcia finansowego. Studenci z UE rozpoczynający studia w roku akademickim 2020-21 będą nadal korzystać ze statusu opłaty krajowej i obecnych ustaleń dotyczących finansowania przez cały okres trwania studiów. Jeśli jednak odroczą swoje miejsce, aby rozpocząć studia w roku 2021-22, będą podlegać nowym zasadom wsparcia dla studentów.

Koszt edukacji na uniwersytecie zależy głównie od statusu opłat (tj. czy jesteś studentem „domowym”, „RUK” czy „zagranicznym”) oraz na jakim poziomie planujesz studiować.

  • Dla szkockich studentów koszt studiów licencjackich wynosi 1820 GBP, a opłata za studia podyplomowe mieści się w przedziale od 5000-15000 GBP
  • Dla reszty Wielkiej Brytanii (RUK) opłata za studia licencjackie wynosi 9250 GBP przez pierwsze trzy lata a koszt studiów podyplomowych to 5000-15000 GBP
  • Dla studentów międzynarodowych studia licencjackie kosztują 10 000–26 000 GBP a podyplomowe 15 000 – 30 000 GBP

To są tylko ogólne zakresy – mogą istnieć kursy tańsze lub droższe. Z reguły im bardziej prestiżowy jest uniwersytet i im trudniej się na niego dostać, tym wyższe są czesne; na przykład spodziewaj się, że University of Edinburgh lub University of Glasgow będzie droższe niż inne szkockie uniwersytety. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym, jak wyglądają studia w Szkocji po Brexicie.

Czy na szkockich uniwersytetach obowiązują opłaty aplikacyjne?

Niektóre szkockie uniwersytety pobierają opłaty za aplikację, gdy ubiegasz się o przyjęcie na dany program. Mogą one wynosić nawet 50 funtów i są zazwyczaj bezzwrotne, co oznacza, że nie otrzymasz pieniędzy z powrotem, jeśli zostaniesz odrzucony lub zrezygnujesz z oferty. Dlatego, jeśli uczelnia pobiera opłatę za aplikację, zastanów się dobrze, czy uważasz, że Twoje szanse na przyjęcie są wystarczająco duże.

Jakie są miesięczne koszty utrzymania w Szkocji?

Chociaż studia w Szkocji z pewnością nie są tanie same w sobie, są tańsze niż w wielu innych częściach Wielkiej Brytanii i na pewno tańsze niż w Londynie. W rzeczywistości Edynburg, Glasgow i Aberdeen są często uznawane za jedne z najtańszych miast studenckich w Wielkiej Brytanii. Możesz w pełni wykorzystać specjalne oferty dla studentów w wielu sklepach, restauracjach, a nawet pubach. W zależności od tego, jak luksusowo chcesz żyć, możesz wydać od 700 do 800 funtów miesięcznie, wliczając zakwaterowanie.

Niezależnie od rzeczywistych kosztów utrzymania, jeśli jesteś studentem ubiegającym się o wizę studencką UK Tier 4, musisz udowodnić, że masz 1,015 GBP miesięcznie przez okres do 9 miesięcy.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *