mandaty

Surowsze mandaty

Na zlecenie parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego powstał projekt zmian w kodeksie wykroczeń. Znowelizowane przepisy przewidują 100-proc. podwyżkę mandatów i grzywien. Już wkrótce kierowca przejeżdżający na czerwonym świetle zapłaci za to nawet 1 tys. zł. 

Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego podkreślają, że projekt nie ma na celu podwyższenie grzywien, lecz ich waloryzację. Obecnie obowiązująca wysokość grzywien została ustalona kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu doszło do trzykrotnej podwyżki przeciętnego wynagrodzenia. Zmiany w kodeksie wykroczeń mają dostosować wysokość grzywien do panujących realiów.

Jeżeli zaś chodzi o taryfikator mandatów obecnie za popełnienie jednego wykroczenia na drodze najwyższy mandat wynosi 500 zł, jedynie w wypadku popełnienia przez kierowcę kilku wykroczeń w czasie jazdy można podnieść go do 1 tys. zł.

Policja przyznaje, że na współczesnych kierowcach mandat, nawet ten najwyższy, nie robi wrażenia. Chodzi tutaj zwłaszcza o zagranicznych kierowców, np. Czechów lub Litwinów względem, których punkty karne nie mają zastosowania.

Surowsze mandaty
Opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *