lpg

Tankowanie LPG – zmiany na stacjach

Polska uważana jest za jednego z europejskich liderów pod względem popularności autogazu. Szacunki mówią o liczbie 2,5 mln samochodów, które posiadają instalację LPG. Dlatego wielu rodaków planując wakacyjne podróże zwraca uwagę na dostępność tego paliwa w ofercie zagranicznych stacji. Nierzadko z zaskoczeniem odkrywają fakt, że tankowanie gazu jest zupełnie samodzielną czynnością i żaden pracownik stacji nie wyręczy ich w tym zakresie. 19 września wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 sierpnia 2013 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Najistotniejszą wprowadzoną zmianą jest dopuszczenie możliwości utworzenia stanowisk przeznaczonych do samodzielnego tankowania gazem płynnym pojazdów samochodowych.

Rozporządzenie wymusza wyposażenie stanowisk do samodzielnego tankowania gazem płynnym w oznaczenia o przeznaczeniu danego stanowiska do tego celu oraz czytelne instrukcje obsługi samodzielnego tankowania gazu płynnego w postaci piktogramów i tekstu. Oprócz tego zakłada dostosowanie konstrukcji odmierzacza gazu i dyszy wlewowej w elementy pozwalające zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom stacji. Nowe przepisy wprowadzają również umożliwienie stałej obserwacji stanowisk przez personel stacji oraz zainstalowanie automatycznych zaworów odcinających przepływ gazu.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że zmiany na stacjach zostaną wprowadzone płynnie i nie zakłócą w żaden sposób podróży Polaków po krajowych drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *