sąd

Trybunał Konstytucyjny: podwyższenie wieku emerytalnego jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwalona 11 maja 2012 roku nowelizacja ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodna z Konstytucją. Zmiana w dotychczas obowiązujących przepisach zakłada, że od 2013 roku wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc. Jak informuje Rzeczpospolita Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację tylko w zakresie zasad przyznawania prawa do tzw. emerytur częściowych, które mają złagodzić podnoszenie wieku emerytalnego.

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości połowy emerytury może być przyznane kobiecie w wieku 62 lat, która ma 30 letni staż pracy. W przypadku mężczyzn świadczenie to przysługuje dopiero w wieku 65 lat, po przepracowaniu 35 lat. Trybunał uznał, że uprawnienia te należy wyrównać, gdyż aktualnie dyskryminują one mężczyzn.

Samą reformę emerytalną rząd argumentował koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu emerytur i wzrostu gospodarczego. Nowelizację ustawy zaskarżyły do Trybunału Konstytucyjnego NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz grupa posłów PiS. Zarzucono jej m.in. naruszenie zasad sprawiedliwości społecznej, zasady praw nabytych, a także nieczytelność przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *