UE: Jest porozumienie w sprawie dyrektywy tytoniowej
Rada Europejska, czyli przedstawiciele państw członkowskich, zawarła porozumienie z Parlamentem Europejskim odnośnie dyrektywy tytoniowej.
Nowe prawo zakłada m.in. wycofanie ze sprzedaży do 2020 roku papierosów mentolowych i obowiązek umieszczania na opakowaniach informacji o szkodliwości palenia na 65% powierzchni opakowania.
Pozostaną natomiast slimy. Aby przepisy weszły w życie muszą zostać zaakceptowane przez Radę UE.
„Uzgodnienie dyrektywy tytoniowej (…) jest pierwszym, ale kluczowym krokiem naprzód w kierunku ochrony zdrowia publicznego i harmonizacji rynku wyrobów tytoniowych w UE” – oświadczył litewski minister zdrowia Vytenis Povilas Andriukaitis
Wycofano się z pomysłu wycofania ze sprzedaży slimów. Od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi poza mentolami, które zostały objęte 4-letnim okresem przejściowym. W ich przypadku zakaz wejdzie w życie latem 2020 r.
Podczas negocjacji kraje UE nalegały na obostrzenia e-papierosów. I tak, dodano, że Komisja Europejska będzie mogła zabronić określonych typów e-papierosów lub wymienialnych wkładów, jeśli w sposób uzasadniony zabronią ich co najmniej trzy kraje członkowskie.
Ponadto kraje UE będą mogły zabronić transgranicznego handlu wyrobami tytoniowymi przez internet (a więc i papierosami elektronicznymi). Wówczas sprzedawcy nie będą mogli dostarczać produktów do tych krajów. E-papierosy mają być objęte zakazem reklam, tak jak pozostałe wyroby tytoniowe.
Papierosy elektroniczne są często postrzegane jako mniej szkodliwa odmiana palenia. Ich zwolennicy wskazują, że nie ma dowodów na ich szkodliwość, podczas gdy „tradycyjne” palenie zabija rocznie 6 mln osób na świecie i 700 tysięcy w Europie.
Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. Polska przoduje też jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów typu slim i mentoli.