rowerzysta

Jak uniknąć mandatu podczas jazdy rowerem?

Rowerowe wyprawy zdrową odskocznią od pracy na etacie. Cyklista to jeden z członków ruchu drogowego, który również może odpowiedzieć prawnie za niestosowanie się do zasad ruchu. By uniknąć kary za nieprzepisowe zachowanie podczas jazdy rowerem, trzeba znać swoje prawa, ale też i obowiązki.

Ścieżki rowerowe

Każdy rowerzysta musi poruszać się po ścieżkach rowerowych. Odstępstwem od zasady jest przypadek braku takowych ścieżek, wtedy cyklista ma prawo do korzystania z pobocza, a jeśli takiego nie ma – to z jezdni. Podczas poruszania się na drodze, obowiązkiem jest trzymanie się prawej strony. Tylko w przypadku skrętu w lewo rowerzysta może zjechać do osi jezdni. Warto wspomnieć, że rowerzyści mogą jeździć po ścieżkach do prędkości 50 km/h.

Rowerzyści jadący obok siebie

Rowerzyści mają prawo do jazdy po drodze obok siebie, ale muszą stosować się do zasad bezpieczeństwa. Kwestia jest sporna, ponieważ trudno o zdefiniowanie utrudnień w ruchu. Natomiast kierowca podczas wyprzedzania cyklistów, musi zachować bezpieczny odstęp oraz nie najeżdżać na ciągłą linię.

Rozmowa przez telefon

Nie tylko kierowców dotyczy zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Jeśli cyklista rozmawia przez telefon za słuchawką przy uchu, popełnia on wykroczenie. Rowerzysta nie jest obciążany punktami karnymi, ale zamiast tego grozi mu mandat w wysokości 200 zł.

W ustawie – Prawo o ruchu drogowym znajdziemy szczegółowo opisane prawa i obowiązki każdego z uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *