Ustawa, której celem jest poprawienie ściągalności alimentów
Rok 2017 i 2018 to czas skutecznej walki z rodzicami, którzy uchylają się od obowiązku płacenia alimentów na swoje dzieci. Nowelizacja ustawy obejmuje nie tylko zakres praw komorników, ale przewiduje również kary dla pracodawców, którzy zatrudnieniem bez umowy ukrywają pracowników z obowiązkiem płacenia alimentów.
Więcej dzieci skorzysta z Funduszu Alimentacyjnego
Próg dochodowy, który uprawniał do otrzymywania alimentów od państwa przed nowelizacją ustawy wynosił 725 złotych na jednego członka rodziny. Po wejściu ustawy w życie próg podniesiono do 800 złotych.
Choć zmiana wydaje się nieduża, w rzeczywistości z alimentów z Funduszu skorzysta nawet 50 tysięcy dzieci więcej. Możliwość ta pozwala otrzymywać pieniądze niezbędne do przeżycia w sytuacji, gdy rodzic zobowiązany do płacenia alimentów tego nie robi.
Postępowanie komornicze często trwa bardzo długo, dlatego oczekiwanie na alimenty w takiej sytuacji byłoby niedorzeczne. Fundusz Alimentacyjny odzyskuje pieniądze przekazane na dzieci od rodzica który staje się dłużnikiem wobec państwa.
Współpraca komornika z innymi instytucjami pozwoli skuteczniej ściągać dług
Do tej pory praca komornika w przypadku ściągania alimentów nie była łatwa. Osoby uchylające się od płacenia zobowiązania były ukrywane nie tylko przez rodzinę, ale często i przez pracodawców.
Dzięki ustawie komornik będzie miał dostęp do danych z instytucji takich jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość odprowadzanych składek, a także zeznania roczne będą świadczyły o formie i miejscu zatrudniania, a także o zarobkach.
Komornicy będą również otrzymywać aktualizację tych informacji – będą wiedzieć, że dłużnik stracił pracę, a tym samym dochód, ale też, że dostał podwyżkę lub zmienił pracę, w której otrzymuje większe wynagrodzenie.
W sytuacji, gdy osoba zalegająca z alimentami nie widnieje jako zatrudniona, również podejmowane są pewne kroki.
Współpraca podczas tworzenia artykułu: https://pbkb-adwokaci.pl/