prawo jazdy

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości – zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym

W najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się zaostrzenia kar za przekroczenie prędkości oraz za przewożenie nadmiernej liczby pasażerów. Obecnie konsultacjom jest poddawany projekt zmian w ustawach: prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.) – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Odebrane prawo jazdy na 3 miesiące

Po wprowadzeniu zmian, kierowcy, który zostanie zatrzymany za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50km/h, zostanie odebrane prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Taka sama kara ma spotkać kierującego pojazdem, który przewozi nadliczbowych pasażerów. W projekcie przewidziana jest również sankcja dla osób, które pomimo odebrania prawa jazdy z powyższych powodów, zdecydują się siąść za kółkiem. W takich przypadkach okres wstrzymania uprawnień przedłuży się do 6 miesięcy.

Kierowca będzie poddany karze, jeżeli w jego samochodzie osobowym będzie o 2 osoby za dużo, niż to wynika z dowodu rejestracyjnego. Takie same wytyczne dotyczą kierującego samochodem ciężarowym. Sankcja za „nadprogramowe” 5 osób ma spotkać wszystkie autobusy, z wyłączeniem autobusów komunikacji miejskiej.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wspomniane zmiany w przepisach drogowych, przyniosły poprawę bezpieczeństwa na drogach w wielu państwach UE. Krajami, które wprowadziły zaostrzenie kar dla kierowców są m.in. Czechy, Estonia, Słowenia oraz Litwa. -Trzeba jednak zauważyć, że w wielu krajach UE są lepiej oznakowane drogi, a przejścia dla pieszych o wiele bezpieczniejsze- sceptycznie ocenia Wojciech Kotowski, autor komentarzy do kodeksu drogowego.

Pamela Heller

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *