Kiedy warto skorzystać z usług radcy prawnego?

Kiedy warto skorzystać z usług radcy prawnego?

Nikt nie może być specjalistą w każdej dziedzinie. Dlatego, kiedy zepsuje się nam auto, kierujemy się do mechanika. Gdy coś nam dolega, szukamy odpowiedniego lekarza. Z prawem jest dokładnie tak samo. W większości przypadków osoba niewykwalifikowana w kierunku prawniczym może potrzebować pomocy specjalisty. Przepisy bywają zawiłe i często niezrozumiałe dla osób, niemających z nimi na co dzień styczności. Obecnie na rynku dostępnych jest jednak wiele usług, oferowanych przez specjalistów z różnych dziedzin prawa.

Kim jest radca prawny?

Jedną z takich osób, gotowych udzielić fachowej porady w zakresie prawa, jest radca prawny. Osoba zajmująca się tą profesją, pełni zawód zaufania publicznego. Radca prawny zajmuje się głównie udzielaniem porad i konsultacji, świadczeniem szeroko pojętej pomocy prawnej, sporządzaniem opinii prawnych i umów, czy też reprezentowaniem swoich klientów w postępowaniach przed różnymi instytucjami, w tym także sądami. Radca prawny zajmuje się więc wszystkim tym, co wymaga specjalistycznej wiedzy prawnej i dlatego pomoc radców prawnych, podobnie zresztą jak adwokatów, jest kluczowa w bezproblemowym kontakcie z wymiarem sprawiedliwości, czy organami administracji lub różnymi podmiotami gospodarczymi.

W czym może pomóc radca prawny?

Przede wszystkim może odpowiedzieć na nurtujące nas pytania natury prawnej. W zależności od charakteru problemu może być to na przykład rozwianie wątpliwości dotyczących dziedziczenia po zmarłym członku rodziny, czy udzielenie porady, w jaki sposób otworzyć własne przedsiębiorstwo tak, by uniknąć kłopotów związanych z niedopełnieniem różnych formalności. To jednak nie wszystko, pomoc radcy prawnego może mieć bardzo praktyczny wymiar – pomoże on sporządzić umowę, albo sprawdzi, czy wszystkie zapisy w niej sformułowane są właściwie, a to może pomóc uniknąć wielu późniejszych problemów. W końcu należałoby zaznaczyć, że radca prawny po prostu zna przepisy, wie, w jaki sposób je interpretować i jakie mają one zastosowanie. Pomoże więc uzyskać jak najlepsze rozwiązanie sprawy, z którą się akurat borykamy, takie, które przyniesie nam najwięcej korzyści.

Radca prawny w sądzie

Jeśli zaś chodzi o postępowanie prowadzone przed sądem, pomoc radcy prawnego również może okazać się nieoceniona. Może on pełnić funkcję zarówno obrońcy np. w procesie karnym, jak i pełnomocnika, który będzie reprezentować interesy swojego klienta np. w postępowaniu cywilnym. Na czym może polegać taka forma pomocy? Radca prawny wykonuje za swojego klienta czynności takie jak sporządzanie pism procesowych tj. apelacji, pozwów itd. Przejmuje więc najbardziej kłopotliwą i wymagającą część, a to może być znacznie ułatwienie w odniesieniu sukcesu podczas procesu sądowego. Co więcej, radca będzie również gwarancją, że wszystkie czynności dokonywane są w odpowiednim terminie i z należytą starannością.

Podsumowując, warto skorzystać z pomocy, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości prawne. Profesjonalna porada może zaoszczędzić wiele kłopotów i stresu w późniejszym czasie. Warto też pamiętać, że w przypadku postępowania sądowego, zazwyczaj koszty reprezentacji przez radcę prawnego poniesie przegrana strona.

Więcej o usługach radcy prawnego znajdziesz na https://www.galinski-kleina.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *