miś

Wnioski z kontroli dotyczącej zabawek

W I kwartale 2014 roku kontroli Inspekcji Handlowej zostało poddanych 812 zabawek. Wnioski z badań są zatrważające, bo aż 1/3 skontrolowanych wyrobów nie spełnia wymogów rozporządzenia ministra gospodarki wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2011 nr 83, poz. 454 ze zm.)- donosi Dziennik Gazeta Prawna. Kontrola odbyła się w ośmiu województwach m.in. małopolskim i śląskim i objęła łącznie 100 przedsiębiorców.

Zabawki, które budziły najwięcej zastrzeżeń wyprodukowane zostały w krajach spoza Unii Europejskiej(76,6 proc. badanych) . Wiele do życzenia pozostawiały również produkty pochodzące z Polski, stanowiące 18,1 proc. skontrolowanych wyrobów.

Najwięcej uchybień dotyczyło małych elementów, które mogą spowodować uduszenie, udławienie czy okaleczenie małych dzieci. W kilku wyrobach zaobserwowano przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów. Substancja ta stosowana jest do zmiękczania tworzyw sztucznych i może negatywnie oddziaływać na układ rozrodczy i hormonalny. W niektórych produktach przeznaczonych dla dzieci stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu akustycznego, co niesie za sobą ryzyku uszkodzenia słuchu czy nawet jego utraty.

Przyczyną zakwestionowania tak dużej liczby zabawek, jest nieznajomość przepisów ze strony producentów i importerów. Każde opakowanie powinno zawierać czytelne i dokładne ostrzeżenia. Obowiązkowo do zabawki muszą być dołączone dane dotyczące producenta lub importera. Nie można też nie wspomnieć o obligatoryjnym oznaczeniu CE (certyfikat bezpieczeństwa). Każda zabawka, która nie spełnia wymogów będzie wycofana ze sprzedaży nawet na ponad 2 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *