unia europejska

Wracają kontrole na granicach z państwami UE

W związku z konferencją klimatyczną ONZ odbywającą się w Warszawie w dniach od 8 do 23 listopada tymczasowo zostały przywrócone kontrole na granicy z państwami UE. Jest to wynikiem rozporządzenia ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Na takie rozwiązania pozwala unijne prawo. Kontrole zostaną przywrócone od 8 do 23 listopada na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 – ze Słowacją, 43 – z Niemcami, 11 – z Litwą, a także dziewięciu przejściach morskich oraz 18 lotniczych.

Powodem tej decyzji jest konieczność zapewnienia „porządku publicznego” i „bezpieczeństwa” podczas konferencji klimatycznej .

MSW zapewnia, że przywrócenie kontroli w praktyce nie będzie się wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. „Opierając się na doświadczeniach sprzed roku, gdy podczas Euro 2012 obowiązywały podobne przepisy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest przekonane, że ruch podróżnych będzie płynny” – powiedział p.o. rzecznika prasowego MSWiA. Podczas piłkarskich mistrzostw Europy kontrole prowadzono w sposób wyrywkowy.

Projekt rozporządzenia dotyczącego tymczasowego przywrócenia kontroli MSW opublikowało na początku października. Napisano w nim, że zadania związane z wprowadzeniem tymczasowej kontroli będzie realizowała Straż Graniczna wspierana przez policję i straż pożarną, a wydatki na ten cel zostaną pokryte ze środków zaplanowanych na funkcjonowanie SG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *